Reformlara odaklanın


Türk siyasetçiler AB'nin üyelik tarihi vermemesini bahane etmesinler.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin üyelik konusunda AB'den tarih alamamasını bahane ederek reformları yavaşlatmaması gerektiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında AB Komisyonu'nun yayımladığı ilerleme raporları ve genişleme stratejisi belgesi hakkında bilgi veren Rehn, Türkiye'nin AK Parti'ye kapatma davası açılması üzerine yaşadığı anayasal krizden ders alarak Siyasi Partiler Kanunu ve Anayasa'da reform yapmasını istedi.

"Hırvatistan'a tarih verilirken Türkiye'ye neden verilmediğinin" sorulması üzerine "konunun yanlış anlaşıldığını" belirten Rehn, "Hırvatistan'a tarih vermediklerini, sadece istenilen kriterlerin karşılanması koşuluyla fasılların açılıp kapatılması konusunda takvim önerdiklerini" anlattı.

BAHANE ETMEYİN
Rehn, bu kapsamda Hırvatistan'ın açılış ve kapanış kriterlerini yerine getirmesi koşuluyla 2009 yılı sonunda AB üyelik müzakerelerini tamamlayabileceğini bildirdi.

"Türkiye'nin, müzakereleri ilerletse de Hırvatistan'la aynı aşamada olmadığını ve bu nedenle benzer bir takvimi Türkiye için önermediklerini" aktaran Rehn, daha önceki genişlemelerden (Bulgaristan ve Romanya) aldıkları ders gereği müzakereler tamamlanmadan hiçbir ülkeye üyelik tarihi vermeyeceklerini vurguladı.

Olli Rehn, hem Türkiye hem de AB'de tarih konusunun yanlış anlaşıldığına işaret ederek "Türkiye'de siyasetçiler AB'nin üyelik tarihi vermemesini bahane etmesin. Reformlara odaklansın. Müzakerelerin hızı reformlara ve uygulamaya dayanıyor" dedi.

Rehn, basın özgürlüğüyle ilgili bir soru üzerine "siyasetçi ve bürokratların sorumlu davranması gerektiğini" söyledi.

Güneydoğu'daki son olayların "endişe kaynağı olduğunu" belirten Rehn, PKK terör örgütünü şiddetle kınarken bölgenin sosyo ekonomik kalkınması ve kültürel haklarda iyileşme beklediklerini ifade etti. (AA)


ensonhaber