Abhazya'dan AB'ye sert tepki


Abhaz topraklarında AB gözlemcilerine ihtiyacımız yokAbhazya "Dışişleri Bakanı" Sergey Şamba, Abhaz topraklarında AB gözlemcilerine ihtiyaçları olmadığını belirtti.

Şamba, yaptığı açıklamada, AB gözlemcilerinin Gürcistan sınırındaki Gali kentine izinleri olmadan girmelerine sert tepki gösterdi ve bu tür girişimlerin kabul edilemez olduğunu savundu.

ONLARI BURADA KİMSE İSTEMİYOR
Abhaz topraklarında AB gözlemcilerine ihtiyaçları olmadığını kaydeden Şamba, bölgenin güvenliğinden kendilerinin sorumlu olduğunu ifade etti.

Gali kentindeki yerel yönetici Beslan Arşba da yaptığı açıklamada, AB gözlemci heyetinin Abhaz yönetiminden izin almadan bölgeye girerek birkaç köyü gezdiğini belirterek, "AB gözlemcilerine ihtiyacımız yok. Onları burada hiç kimse istemiyor" dedi.

AB gözlemcileri, dün Gali'nin Çuburhinci ve Piçora köylerine gitmiş ve bölgede incelemelerde bulunmuştu.

Bu arada Rusya'nın Soçi kenti ve Abhazya'nın başkenti Sohumi arasında 1992'den bu yana kapalı olan karayolunun yeniden ulaşıma açıldığı bildirildi.

Abhaz ulaştırma dairesi başkanı Avtandil Lasuriya, Sohumi ve Soçi arasındaki yolcu otobüsü seferlerinin günde 5 kez düzenleneceğini, sefer sayısının gelecekte artırılacağını ifade etti.

ensonhaber