Bush'u nasıl bilirdiniz?ABD'de Barack Obama'nın seçim zaferiyle fiilen noktalanan George W. Bush dönemi, tüm dünyada 'derin izler bırakan' bir 8 yıl oldu.

WASHINGTON - ABD'de başkanlık yarışının Demokrat aday Barack Obama'nın zaferiyle sonuçlanması, tüm dünyada sevinçle karşılandı.

Peki neden dünyanın değişik köşelerindeki milyonlarca insan Obama'nın gelişine bu kadar sevindi? Pek çoklarına göre bunun cevabı Obama döneminin başlangıcının Bush yönetiminin sonu anlamına gelmesi.

2000 yılında başkanlık koltuğunu kazanan Teksas Valisi George W. Bush, geçen 8 yıl içerisinde başta açtığı 2 büyük savaş olmak üzere dünyada derin etkiler bırakan pek çok kararın altına imza attı.

ABD ile Avrupa ve Müslüman ülkelerinin arasını açmakla suçlanan, terörizmle savaş adı altında hala süren Irak ve Afganistan işgallerini başlatan Bush, seleflerinin yaptığı gafların toplamından fazla gafa imza atmıştı.

İşte George W. Bush'un başkanlığı dönemine damgasını vuran olaylar ve hafızalara yer eden sözleri:

11 EYLÜL SALDIRILARI

ABD tarihinin en kanlı terör saldırısı sayılan 11 Eylül saldırıları, Bush'un başkanlık koltuğuna oturmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti.

11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine El Kaide militanlarınca kaçırılan 2 yolcu uçağı çarptı. Teröristlerin kaçırdığı bir diğer uçak Pentagon merkezine çarparken bir diğeri ise Pittsburgh yakınlarında düştü.

Saldırılarda binlerce Amerikan vatandaşı hayatını kaybetti.

AFGANİSTAN VE IRAK'IN İŞGALİ

Başkan Bush, 11 Eylül saldırılarından sorumlu tuttuğu El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i yakalamak için başlattığı küresel terörle savaş kapsamında, önce Afganistan'a, daha sonra ise Irak'a saldırdı.

Geçen yıllar içerisinde her iki ülkede de bataklığa saplanan Amerikan ordusu binlerce kayıp verirken, işgalin en büyük faturası sivillere çıktı. Bugün hala süren işgallerde yaşanan saldırı ve çatışmalarda onbinlerce Iraklı ve Afgan vatandaşı hayatını kaybetti.

Bush'un terörle savaşta yarattığı tahribat, batılı ve Müslüman ülkelerle de arasının açılmasına neden oldu.

Bugün görev süresini doldurarak ayrılmaya hazırlanan Bush'a Irak işgali için destek veren batılı liderlerden hiçbirisi bugün koltuğunda bulunmuyor.

İşgali vahşeti ile körüklenen Amerikan karşıtlığı bugün Türkiye de dahil olmak üzere hemen hemen tüm Müslüman ülkelerinde artarak sürüyor.

EKONOMİK KRİZ

Bush, eski başkan Bill Clinton'dan devraldığında görece düzgün giden Amerikan ekonomisini, bugün tüm dünyada yaşanan mali krizi tetikleyen bir hale getirmekle suçlanıyor.

Yaşanan küresel finans krizi nedeniyle ABD ve Avrupa ülkelerinde onbinlerce kişi işsiz kalmış durumda.

GAFLARI

Başkan Bush, saydığımız icraatlarının yanı sıra yaptığı gaflar ve geçirdiği kazalarla da dünya medyasında adından sıkça söz ettirmeyi başardı.

Kraker yerken boğulma tehlikesi atlatan, devrilmesi neredeyse imkansız olan iki tekerlekli Segway aracından düşmeyi başaran, bisiklet sürerken defalarca düşerek hafif yaralanan Bush basına yaptığı unutulmaz açıklamalarıyla, uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir üne sahip oldu.

İşte Bush'un internette dolaşan gaflarından en ünlüleri:

* Eğer işten çıkarıldıysanız yüzde 100 işsizsiniz demektir.

* Bizim üçüncü önceliğimiz eğitime birinci önceliği vermektir.

* Bu sizin paranız. Bunu kazanmak için para ödediniz.

* Görebildiğinizi düşündüğünüz şeylerin görünmeyen yanlarını göremezsiniz.

* İnsanlar bekliyor ki, biz başarısız olalım. Biz onların bu beklentilerinin ötesine geçmek zorundayız.

* Bu Perşembe Reagan Havalimanının uçakları ve gişeleri havalanacaklar.

* Karım Laura ile birimiz diğeri için mutlu bir yıl geçirdik.

* Eğer hiçbir konuda tavır alamıyorsanız, hiçbir konuda tavır alamıyorsunuz demektir.

* Ulusumuz birleşmek için birleşmek zorundadır.

* Bu seçimi kazanıp kazanmayacağımı bilmiyorum. Sanıyorum ki kazanacağım ve başkanlık görevine hazırım. Eğer hazır değilsem o da sizin şansınız.''

* Vergilerin düşürülmesine inanmamın nedeni her şeyden önce ona inanmamdır.

* Bütçenin fazla vermesi, fazla bir para olduğunu gösterir. Fazla para olmasa bütçe fazla vermezdi.Kaynak: (GAZETEPORT DIŞ HABERLER)