ABD’nin Avrupa’nın doğusunda kuracağı füze kalkanına karşı harekete geçen Moskova, Polonya ile Almanya arasında sıkışmış Rus toprağı Kaliningrad’da füze yerleştireceği yerleri açıkladı. Bölgeye 2015 yılına kadar beş İskender füze bataryası konuşlandırılacak.

BARACK Obama’nın ABD Başkanı seçildiği gün, ülkenin en batı noktası olan Polonya sınırı yakınlarındaki Kaliningrad bölgesine taktik İskender füzeleri yerleştirileceğini duyuran Rusya, AB’den gelen sert tepkilere aldırış etmeden, dün de füze yerleştireceği bölgenin haritasını yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından resmi RİA ajansına yapılan açıklamada, Moskova yönetiminin Kaliningrad bölgesine 2015 yılına kadar beş İskender füze bataryası konuşlandıracağı duyuruldu. NATO tanımlamasına göre, SS-26 olarak bilinen İskender füzelerinin ayrıca Rusya’nın yakın müttefiki olan Beyaz Rusya Cumhuriyeti topraklarına da konuşlandırılacağı vurgulandı.

Hedef ABD füzeleri

Taktik füze sistemi sayılmasına rağmen, istenildiği takdirde tüm Avrupa’yı menziline alabilen İskender füzeleri, öncelik olarak Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne inşa edilecek ABD’nin füze kalkanı sistemini imha etmek üzere programlanacakları da bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamayla, SSCB’nin yıkılıp, soğuk savaşın sona erdiği tarih sayılan 1991 yılından bu yana, Moskova ilk kez Avrupa topraklarını tekrar hedef almış oluyor.

Moskova yönetimi, İskender füzelerini yerleştirme planlarından vazgeçmesinin tek şartı olarak da ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze kalkanı sistemlerini yerleştirmekten vazgeçmesini öne sürüyor.

. . . . . . . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr