Kudüs garantörlüğüne devam


İsrail, Kudüs'teki hassasiyetini arttırıyor


Ürdün Kralı 2. Abdullah, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Aqaba'da bir araya geldi.
Görüşmede ABD'de ve İsrail'de yapılan seçimlere rağmen İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin devam etmesinin gerekliliği konusu ele alındı.
Ürdün Kralı 2. Abdullah, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile İsrail-Filistin ilişkileri konusunda bir görüşme gerçekleştirdi.
Kızıl Deniz'in liman kenti Aqaba'da gerçekleştirilen görüşmenin gündem maddesini ABD ve İsrail'de yapılan seçimlerin, İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerine ne şekilde yansıyacağı vardı.
OBAMA'YA DESTEK VERİLDİ
Abdullah, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin Ortadoğu'daki istikrarın korunması açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, ABD'de yapılan seçimlerin ardından göreve gelecek olan yeni başkan Barack Obama ve ekibinin, bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizdi.
Bölgesel tur kapsamında Ürdün'ü ziyaret eden Rice'a Kudüs konusundaki hassasiyetlerini de aktaran Abdullah, burada bulunan kutsal mekanların ve tarihi yerlerin korunması konusunda garantörlüklerinin süreceğini kaydetti.
Öte yandan İsrail, 1967 yılında yaşanan savaşta Kudüs'ün güney kısmını ele geçirmiş, ancak 1994 yılında imzalanan barış sözleşmesiyle Ürdün, Kudüs'teki hem İslam hem de Hıristiyanlık açısından kutsal olan mekanların korunumu konusunda söz sahibi olmuştu. (İHA)

ensonhaber