Obama İran'ı uyardı


Önce nükleer silahlanmayı bırak
ABD Başkanlığı’na seçildikten sonra ilk kez basının önüne çıkan Barack Obama, İran’dan gelen tebrik mesajına, “Önce nükleer silahlanmayı bırak” yanıtıyla karşılık verdi.

Barack Obama, ilk basın toplantısını dün Chicago’da yaptı.

Obama dün düzenlediği ilk basın toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın 30 yıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı’na tebrik mesajı göndermesinin sorulması üzerine, “Mektubun gönderildiğini biliyorum. Ama İran nükleer silah üretmeyi bırakmalı. Terör örgütlerini desteklemeye son vermeli. Mektuba verilecek yanıta geldiğinde karar vereceğiz, ama bu tip bir konuda çok aceleci olmayacağımızı söyleyebilirim. Bu ülkenin halen bir Başkanı ve bir yönetimi var” yanıtını verdi.
Obama, önceliğinin ekonomi olacağını söylediği basın toplantısında, ABD otomotiv sektörünün batmaktan kurtarılabilmesi için bazı yasal değişiklikler yapılabileceğinin, bu arada işini kaybedenlere yapılan “işsizlik maaşı ödemelerinin” de süresinin uzatılabileceğini belirtti.

Barack Obama, istihbarat teşkilatlarının daha iyileştirilebileceğini söylerken, pazartesi günü de ziyarete gideceği Beyaz Saray’da Başkan Bush’la kapsamlı bir siyasi ve ekonomik görüşme yapacağını da sözlerine ekledi. (Milliyet)


ensonhaber