Felluce ve Ramadi'de zehirli gaz yüklü kamyonlarla düzenlenen intihar saldırılarında 2 ölü, 350 yaralı var


DIŞ HABERLER SERVİSİ

Irak'ta zehirli klor gazı yüklü kamyonlarla gerçekleştirilen üç intihar saldırısında en az 2 kişi öldü, 350 kişi de yaralandı.
İkisi başkent Bağdat'ın batısındaki Sünni kenti Felluce'de, diğeri de ülkenin batısındaki diğer bir Sünni kenti olan Ramadi'de düzenlenen saldırılarda, patlayıcı ve zehirli klor gaz tüpleri ile dolu kamyonların sivil ve polislerin yakınında patlatıldığı bildirildi. İnfilakların etkisiyle çevreye yayılan klor gazını soluyan veya gazla temas eden yüzlerce kişi, oluşan deri ve akciğer yanıkları nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
Ölü sayısı hakkında çelişkili bilgiler verildi. ABD askeri yetkilileri olaylarda 2 Irak polisinin öldüğünü, Irak Devlet Televizyonu ise en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Iraklı yetkililer saldırıların son günlerde Ramadi'de isyancılara karşı yürütülen başarılı operasyonlara bir misilleme olabileceğini belirttiler.


2007'de toplam 7 saldırı
Son üç saldırı ile birlikte bu sene içinde düzenlenen klor gazı saldırılarının sayısı 7'ye ulaştı. ABD ordusu yetkilileri daha önce de geçen ay Felluce yakınlarında isyancılara ait bir bomba fabrikasında klor bombası üretildiği uyarısını yapmıştı.

kaynak:milliyet