Kudüs'ü laik aday kazandı gibi


İsrail yerel seçimlerinde oy verme işlemi tamamlandı.


İsrail'de, 159 belediyede yeni başkan ve belediye meclis üyelerini belirleyecek yerel seçimlerde, oy verme işlemi tamamlandı. Sandıklar, saat 22.00 itibarıyla kapandı.

Bir sandık çıkışı anketine göre, tüm dikkatleri üzerinde toplayan Kudüs'te, laik ve aşırı dindar toplumun adayları arasındaki çekişmede adaylardan laik işadamı Nir Barkat'ın Kudüs Belediye Başkanlığı'nı kazandığı bildiriliyor.

İsrail'in Kanal 1 Televizyonu'nun sandık çıkış anketine göre Barkat, Kudüs'te oyların yüzde 50'sini alırken, aşırı dindar kesimlerin adayı Birleşik Tevrat Yahudiliği Partisi üyesi Haham Meir Poruş'un oyları yüzde 42'de kaldı.

Ankete göre, Kudüs Belediye Başkanı adaylarından Rus göçmen işadamı Arkadi Gaydamak yüzde 7, Yeşil Yaprak adayı Dan Biron ise yüzde 1 oy aldı.

Ülke çapında oy verme işlemlerinin genelde sakin geçtiği bildirilirken, oy verme işleminin sona ermesinden 1 saat önce seçimlere katılım oranının yüzde 40 dolayında olduğu kaydedildi.

Seçimlerde, ülke çapında yaklaşık 600 aday yarıştı.

Kudüs'te, aşırı dindar Yahudiler'in oturduğu kimi mahallelerde, dindar gruplar arasında çıkan kavgalara polis müdahale etti. Olaylar sırasında polise taş atanlar olduğu, bunlardan 1 kişinin gözaltına aldığı, taş isabet eden bir polis memurunun da hafif yaralandığı bildirildi.

Yine Kudüs'te ultra Ortodokslar'ın oturduğu bir mahallede, seçime karşı olan bir grubun, oy kullanan diğer aşırı dindarları önlemeye çalışması bir süre gerginliğe neden oldu.

Kudüs'te polis ayrıca, sahte seçim gözlemcisi kartı taşıyan 4 aşırı dindarı yakaladı. Bunlardan birinin, ultra-Ortodoks aday Meir Poruş'un seçim kampanyası için çalışanlardan olduğu açıklandı.

Bu arada Kudüs'te, aşırı dindar toplumu oluşturan bir grup, Haredi toplumunun gözde adayı, Birleşik Tevrat Yahudiliği Partisi üyesi Meir Poruş yerine, laik aday Nir Barkat'ı destekleme kararı aldı. Kudüs'ün Geula mahallesinde, kalabalık gruplar halinde oy verme yerine gelen grup üyesi genç dindarlar, Nir Barkat için oy kullandıklarını dile getirirlerken, grubun yaşlılarına da aynı yönde oy kullanmaları için yardım etti.

Gur toplumu olarak adlandırılan grubun Polonya asıllı olduğu ve 2. Dünya Savaşı öncesi, bu ülkedeki en önemli ve büyük Yahudi topluluklarından biri olduğu belirtiliyor. Gur toplumu, halen Kudüs'te ve Tel Aviv yakınlarındaki Bnei Brak'ta yaşıyor.

Söz konusu dindar toplumun Poruş'a karşı tavrının gerekçesi olarak, geçen yıl yine Haredi-dindar kentlerden Betar İllit'te, belediye başkanı seçiminde Poruş'un, Gur toplumunun adayına destek vermemesi gösteriliyor.

Genel olarak, dindar toplumun Nir Barkat gibi bir adayı desteklemesinin beklenmeyeceği söylense de, Kudüs'te Meir Poruş'un az farkla seçimi yitirmesi durumunda, bunda Ger Hassidimleri'nin payının olacağı ve Poruş'un kaderinde etkin olabilecekleri de ifade edildi.

DOĞU KUDÜS'TE BOYKOT
Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler ise büyük ölçüde seçimleri boykot etti.

Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde, bir Arap ailenin 50 yıldan fazladır oturduğu evden polis zoruyla çıkartılmasının ardından Filistinli liderler, boykot çağrılarını yinelemişler ve Yüksek İslam Konseyi Başkanı İkrima Sabri, Doğu Kudüslüler'e, seçimlerde oy vermenin ''günah'' olduğunu söylemişti.

Doğu Kudüs'ün merkezi Selahaddin Caddesi'nde, çağrılar doğrultusunda esnaf seçimleri protesto ederek, sabah saat 11.00'e dek dükkanlarını açmadı.

Kudüs'ün varlıklı işadamı adaylarından, Rus göçmen Arkadi Gaydamak'ın Filistinliler'e seslenen Arapça afiş ve ilanlarına karşın Ordu Radyosu saat 17.00 itibarıyla, Doğu Kudüs'te yalnızca 100 dolayında kişinin oy kullandığını bildirdi.

Doğu Kudüs'teki bu rakamlara karşın, saat 20.00 itibarıyla Kudüs yakınlarındaki Abu Goş ve kuzeyde Akko yakınlarındaki Kfar Kasım gibi Arap kasabalarında seçime katılım oranının çok yüksek olduğu belirlendi. Saat 20.00 itibarıyla, buradaki Araplar'ın yüzde 90'ının oylarını kullandıkları bildirildi.

Necef'te, Ber Şeva yakınlarındaki Arap nüfusun yoğun olduğu Rahat'ta ise yüzde 81, Nasıra'da yüzde 62 katılım oldu.

Saat 20.00 itibarıyla Kudüs'te seçmenlerin yüzde 35'i, Tel Aviv'de yüzde 30.2'si, Hayfa'da yüzde 33'ü, Dimona'da yüzde 55'i, Sderot'ta yüzde 59.8'i ve kuzeydeki Kiryat Şimona'da ise yüzde 60'ı oylarını kullandı.

ensonhaber