İtalya, trafik kazası sonucu komaya giren Eluana Englaro’ya ötenazi izni verdi. Vatikan ayağa kalktıEda BERKBAYRAK

MİLANO - İtalya'da 1992 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu komaya giren Eluana Englaro adına 16 yıldır sürdürülen ölüm kalım davası nihayet sonuçlandı. İngiltere'deki 13 yaşındaki Hannah'nın ardından, şu anda 37 yaşında bulunan Eluana'ya da ‘ölüm hakkı’ (ötenazi) verildi. İtalya'da bir benzeri daha olmayan bu karar, beraberinde de tartışmaları getirdi. Vatikan durumu ‘cinayet’ olarak değerlendirdi.
Eluana Englaro, bundan tam 16 yıl önce, henüz 21 yaşındayken trafik canavarının kurbanı oldu. Kazanın ardından komaya giren ve hastanede yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşamını sürdüren Eluana'nın babası Beppe Englaro, doktorların şu anda 37 yaşında olan Eluana'nın iyileşmesinin mümkün olmadığını bildirmelerinin ardından, bir uzun hukuk mücadelesini başlattı. Son 9 yıldır, kızının bağlı bulunduğu yaşam destek ünitesinin ‘durdurulması’ yönünde karar aldırmak için mahkeme mahkeme dolaşan baba Englaro, ülkede yasak olan ötenaziyi de defalarca tartışmaya açtı. Geçen Temmuz ayında Milano Mahkemesi tarafından ‘Eluana'nın yapay yolla beslenmesinin durdurulmasına’ dair karar verildi.
Ancak Milano Başsavcılığı karara karşı çıkarak davayı Yargıtay'a taşıdı.

VATİKAN, KARARA ÇOK SERT TEPKİ VERDİ: CİNAYET
Milano Mahkemesi'nin kararını topa tutan Vatikan, Yargıtay kararının açıklanması beklenirken de boş durmadı. Vatikan adına bir açıklamada bulunan Papalık Sağlık Konseyi Başkanı Kardinal Javier Lozano Barragan, “Bitkisel hayattaki bir hastaya yiyecek ve suyun verilmesinin kesilmesi insanlık dışı bir canavarlık ve cinayettir. Bazıları yiyecek ve içecekle birlikte Eluana'ya hayatta kalması için ilaç da verildiğini söylüyorlar. Öyleyse ilaç vermeyi kessinler” diye konuştu.

SUYU VE YİYECEĞİ KESİLECEK, YA İLAÇLARI?
Yargıtay kararı az önce açıklandı. Buna göre, “Savcılığın başvurusu reddedildi. Yasal olarak Eluana’ya su ve yitecek verilmesinin durdurulması mümkün olacak. Yargıtay kararı, Eluana’nın babası Beppe Englaro'nun kızının ölmesi için yürüttüğü 9 yıllık hukuk mücadelesinin de son noktası oldu. Yargıtay kararı değiştirilemez nitelikte olduğu için tartışmalar da sonucu değiştirmeyecek.
Baba Beppe Englaro kararı, “Bu karar hukuk devleinde yaşadığımızın göstergesidir” sözleriyle değerlendirdi. Kararın açıklanmasının ardından Eluan'’nın doktoru nöroloji uzmanı Carlo Alberto Defanti, birkaç gün içinde Eluana'ya su ve yiyecek verilmesinin kesilebileceğini bildirdi. (dha)