RTÜK internet sitesinde Hacettepe Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Klinik Psikolog Prof. Dr. Ferhunde Öktem'in anne ve babalar ile çocuklar için yazılmış mektupları yer aldı.

Öktem, anne ve babalara yazdığı mektupta, son zamanlarda çocukların izlediği programların uygunluğu konusundaki duyarlılığın artmasından mutluluk duyduğunu belirterek, bugünlerin ortak kaygılarından birinin de “sihirli diziler” olduğunu belirtti. Çocukluk çağının en keyifli dönemlerinden birinin 4-7 yaş arası olduğunu ifade eden Öktem, bu evrede çocukların düş gücünün arttığını, cansız nesnelerin insan özelliği taşıyabildiğine inandıklarını bildirdi.

Öktem, “Çocuklarımızın neleri izleyip neleri öğrendiklerinin sürekli farkında olunması, yapılacakların en başında gelir. İzlenen programların üzerinde konuşabilmek, olumlu olumsuz yanlara dikkat çekebilmek, çocuğumuzun davranışlarını bilinçlendirmek için bulunmaz araçlardır” dedi.

Çocuklar için sihrin en önemli yanının, yapılabileceklerinin sınırsızlığı ve bunların emek harcanmadan yapılıyor olması” diyen Öktem, çocuklarda emeğe saygıyı geliştirmek gerektiğine işaret etti. Ailelere öneride bulunan Öktem, televizyonda sihir yaparak sofra kuran bir kahraman görülürse, evin babasının “Aslında senin annen de bir sihirbaz. Birkaç saat içinde kaç çeşit yemek yapabiliyor” denmesini istedi. Sihirli dizilerin çocuklar için sakıncalı olabildiğini belirten Öktem, bu nedenle çocuklar için en zararsız dizilerin seçilip izlenmesini tavsiye etti.