Kerkük'te 5 ayrı yerde eş zamanlı patlamalar.. 3 bomba yüklü araç ve yola yerleştirilen 2 bombayla düzenlenen saldırılarda İlk bilgilere göre 18 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde düzenlenen 5 ayrı saldırıda 18 kişinin öldüğü bildirildi. Polis ve sağlık görevlileri, 3 bomba yüklü araç ve yol kenarına yerleştirilen 2 bombayla düzenlenen saldırılarda 37 kişinin de yaralandığını söylediler. Saldırıların kentin değişik bölgelerinde eş zamanlı düzenlendiği belirtildi.

Kerkük'te şiddet geçen yılın sonuna doğru tırmanışa geçti. Bunda bu yıl sonunda yapılması beklenen ve kentin nihai statüsünü belirleyecek referandumun etkisi büyük.

ABD'nin Irak işgalinin üzerinden dört yıl geçti. George Bush yönetimi, Irak'a "özgürlük ve demokrasi" götüreceğini vaad ediyordu. Ancak geride bırakılan dört yılın bilançosu yüzbinlerle ifade ediliyor.

İşgalin bilançosu: En az 650 bin ölü

ABD ve Iraklı araştırmacıların ülkede ev ev yaptığı bir çalışmaya göre, ABD işgalindeki dört yılın bilançosu en az 650 bin ölü. Irak Sağlık Bakanlığı'nın morg kayıtlarına göre ise ölü sayısı 100-150 bin. Ölen ABD askerlerinin sayısı ise 3 bin civarında.

Amerikan ordu istihbaratının en tepesindeki isim olan General Michael Maples, Irak'taki şiddet sarmalının içindeki grupları şöyle sıralıyor:

Eski Baas ve ordu mensupları

Irak milliyetçileri

Cihad savaşçıları

Yabancı savaşçılar

El Kaide militanları

Şii milisler

Kürt peşmergelerin bir bölümü

Başkent Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı elçiliklerin bulunduğu "Yeşil Bölge" dışında hiçbir yer güvenli değil.

Bush yönetimi ise bu tablo karşısında sürekli asker sayısını artırıyor. En son yapılan düzenlemeyle ülkedeki ABD askeri sayısı 140 binden 170 bine çıkarıldı.
ABD, takviye üstüne takviye yaptı. Devrik lider Saddam Hüseyin idam edildi ama Irak kaostan çıkamadı.

Şimdi "İşgal ne zaman bitecek? Şiddet nasıl sona erecek? Ülkenin toprak bütünlüğü nasıl korunacak?" sorularına uluslararası çapta yanıt aranıyor. İşgal altındaki Irak'ın geleceği ise belirsizliğini koruyor.


AA