KKTC 25. Yılını kutluyor


KKTC kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutluyor
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye ile KKTC'nin Kıbrıs sorununun adil, yaşayabilir ve kalıcı çözüme kavuşturulması için yıllardır iyi niyetle çaba gösterdiğini belirterek, "Kıbrıs sorununun çözümü ile AB üyeliğimiz konularının birbirleriyle ilintili hale getirilmesine yönelik bazı talihsiz çabalara da kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Herkes bilmelidir ki bu yanlış bir hesaptır" dedi.

Bakan Çiçek, KKTC'nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Bulvarında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının çözüm için sarf ettiği iyi niyetli çabalara rağmen hala ticaret, ekonomi, ulaşım, turizm ve spor dahil olmak üzere birçok alanda ambargo ve kısıtlamalara maruz kalmasının vicdanları sızlattığını ve insaf sınırlarını aştığını söyledi.
SÖZ DEĞİL İCRAAT BEKLİYORUZ

Uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkının dünyayla bütünlemesinin önündeki engellerin kaldırılması için somut adımlar atmasını beklediklerini ifade eden Çiçek, "Bu onlar için sadece siyasi değil, aynı zamanda da ahlaki bir vecibedir. Kıbrıs Türkünün bu konudaki haklılığının sadece sözle teslim edilmesi yeterli değildir. Hayata geçirilmesi gerektiğine de inanıyoruz" dedi.

Konuşmasında başta AB olmak üzere uluslararası camiaya seslenen Cemil Çiçek şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türklerine yönelik kısıtlamaların devam ettirilmesi, Kıbrıs Türk halkının hak ettiği saygınlık ile refah seviyesine ulaşmasını önlemek, çözüm yanlılarını cezalandırmak, BM çerçevesindeki çözüm çabalarına hayır dedirten zihniyeti cesaretlendirmek anlamı taşımaktadır. Bu tür dayatmalarda, tecrit politikalarından vazgeçilmelidir. Zira barışa giden yoldaki engelleri artırmanın kimseye faydası yoktur."


HİÇ KİMSE YANLIŞ HESAP YAPMASIN

KKTC'nin 25 yıl içinde rüşdünü ispatladığını, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne saygılı, demokratik, bölgenin barış ve istikrarının önemli bir unsuru haline geldiğini vurgulayan Çiçek şunları söyledi:

"Burada şu hususu açıkça vurgulamak isterim ki, Kıbrıs'ta iki halkın işbirliği yaparak ve birbirlerinin hakkına saygı göstererek yaşamaları, gelecek nesillere dönük sorumluluk bilincinin gereğidir. Halen devam eden müzakere sürecinin itici gücü bu anlayış olmalıdır. Sağduyu, barış anlaşmasının temelinde adadaki gerçeklerin yer almasını emretmektedir. Hiç kimse Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı demokrasi ve iki ayrı devlet bulunduğu gerçeğini imtihana kalkışmasın. Hiç kimse Kıbrıs Türk halkının kendini yönetme hakkından vazgeçmesini beklemesin, yanlış hesap yapmasın."

Devlet Bakanı Çiçek, kapsamlı çözümün Kıbrıs Türk halkı ve KKTC'nin kurucu ve eşit olarak yer alacağı yeni bir ortaklıkla mümkün olduğunu belirterek, bu yeni ortaklıkta iki kesimlilik, siyasi eşitlik, Türkiye'nin fiili ve etkin garantörlüğünün vazgeçilemeyecek ilkeler olduğunu vurguladı. Bu ilkelerin aynı zamanda yarım yüzyıldır, BM gözetiminde süren müzakere sürecinin de parametreleri olduğunu kaydeden Çiçek, herkesin bu gerçeğin bilincine varmasını ve tarihi süreci bu perspektiften değerlendirmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Çiçek, KKTC'nin, Kıbrıs Türklerinin yarım yüzyıllık hürriyet, eşitlik ve kendi kaderini sahip çıkma mücadelesinin en anlamlı sonucu olduğunu ifade ederek, "Bu etkileyici başarı, siz Kıbrıslı Türk kardeşlerimin çabalarıyla elde edilmiştir. Bu değerlerin korunması ve geliştirilmesiyle ekonomik başarıların arttırılması yine sizlerin bilinçli gayretleriyle gerçekleşebilecektir. Azim, kararlılık, güç ve gönül birliğiyle sürdürülebilecek bu mücadelenin, KKTC'yi müreffeh yarınlara ulaştıracağına olan inancımız tamdır" diye konuştu.

"KKTC ekonomisinin son 6 yıl içinde önemli gelişmeler kaydettiğini, milli gelirin 12 bin ABD Dolarını aştığını, bu dönemdeki toplam büyümenin yüzde 60 seviyesinde gerçekleştiğini" kaydeden Çiçek, bu başarının ortak çaba ve fedakarlıkların ürünü olduğunu söyledi.

Bakan Çiçek, "Şimdi sizlere düşen görev, bu kalkınma hamlesinin devamlı kılınması ve ekonomisinin sağlam temeller üzerinde büyümesinin sağlanması için gerekli gayreti göstermektir" dedi.


KKTC'NİN ALTYAPISININ GELİŞTİRİLMESİ GAYRETLERİ


Global bir ekonomik mali krizle karşı karşıya bulunulduğunu ifade eden Çiçek, "Bu dönemde uzun vadeli bir vizyonla hareket edilmesi, verimlilik ilkesinin devletin ve toplumun bütün kesimlerince benimsenmesi ve alınacak kararlarda ekonomik aklın hakim olması ortak hedefimizdir. Kıbrıs Türkü bu alandaki sınavdan da başarıyla çıkacak bilgi ve donanıma sahiptir" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki bütün kurum ve kuruluşların KKTC'deki muhataplarıyla temas ve işbirliği içinde bulunduğunu, KKTC'nin altyapısının geliştirilmesine yönelik gayretlerin aralıksız devam ettiğini anlatan Çiçek, KKTC'nin elektrik ihtiyacının karşılanması için gerekli yatırımların yapıldığını, Türkiye'den boruyla su getirilmesinin öncelikli projelerden olduğunu, İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC kampüsünün kurulması yönündeki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Gelecek dönemde Türk hükümetinin Kıbrıs Türk halkının daha huzurlu ve daha müreffeh bir hayat sürmesi için her türlü katkıyı sağlamaya kararlı olduğunu kaydeden Çiçek, "Kıbrıs'ta çözümün arayışının da, istikrarın da, huzurun da temelinde KKTC'nin ekonomik ve sosyal bakımdan güçlenmesiyle Kıbrıs Türk halkının refah seviyesinin artması yatmaktadır" dedi.

Bakan Çiçek, konuşmasında şehitleri ve gazileri de andı.

ensonhaber