Medvedev'den Ukrayna'ya tepki


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'den Ukrayna'ya soykırım tepkisi.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, SSCB döneminde 1932 ile 1933 yılları arasında yaşanan açlık sebebiyle hayatını kaybedenlerin soykırıma uğramadıklarını öne sürdü.

Ukrayna söz konusu yıllarda topluca ölen yüz binlerce vatandaşının soykırıma uğradığını iddia ediyor. Rus lider, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya yazdığı mektupta o dönemde sadece Ukraynalıların mağdur durma düşemediğini dile getirdi.

Viktor Yuşçenko'nun inisiyatifiyle bu yıl 25 Kasım'da Ukraynaca Holodomor olarak adlandırılan açıklıktan ölenlerin 75. yıldönümü törenlerle anılacak. Ukrayna'nın bu girişimine karşı çıkan Rusya zaman zaman tepkisini dile getiriyor. Son olarak resmi tepki Dmitri Medvedev'den geldi. Medvedev Yuşçenko'ya yazdığı mektupta SSCB dönemimde 1932 ile 1933 yılları arasında yaşanan açlığın sadece Ukrayna halkını etkilemediğini aynı şekilde Kazakistan, Belarus ve Rusya'da çok etkili olduğu çok sayıda kişinin bu yıllarda hayatını kaybettiği kaydedildi.

Medvedev Yuşçanko'ya hitaben yazdığı mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Son günlerde açık şekilde şunu görüyoruz: Ukrayna, NATO'ya üyelik uğrunda Holodomor'u neredeyse ülkesinin dış siyasetinin ana konusu haline getirdi. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, 1930'ların başında Ukrayna'da meydana gelen trajedi siyasi amaçlar için kullanılıyor. Trajedi ısrarlı şeklinde 'soykırımı' olarak abartılıyor. Sonuç olarak, sizin şahsi çabalarınızla bu çizgi yasal bir zemine çekiliyor. 28 Kasım 2006 yılında Yüksek Rada (meclis) tarafından kabul edilen "Holodmor" ( Ukrayna halkının uğradığı bir soykırımıdır" ifadesinin altında sizin imzanız var." denildi.

GOLODOMOR HADİSESİ NEDİR?
Sovyetlerin diktatör lideri Stalin'in politikaları sebebiyle 1932-1933 yıllarında yaklaşık 10 milyon Ukraynalı açlık yüzünden öldü. Açlık olayları, verimli topraklara sahip Ukrayna halkının 1932 yılında ürününü merkezi yönetime vermeye karşı çıkmasıyla başladı. Ürünleri vermek istemeyen çiftçilere karşı harekete geçen Stalin, Ukraynalılara karşı kanlı yaptırımlar uygulamak için bir komisyon kurdu.Sovyet Merkezi hükümeti, halkın elinde bulunan un, buğday, et, patates, ekilecek tohum da dâhil yenilebilecek bütün gıdaları toplattı. Karşı koyanlarsa anında infaz edildi.

Stalin'in önderliğinde sürdürülen bu yaptırımlar neticesinde, aç kalan insanların hayatta kalabilmek için öz çocuklarını bile yediği iddia ediliyor. Sovyetler genelinde uygulanan bu politikalar sadece Ukrayna'ya da has değildi. Aynı yıllarda Kazakistan'da da milyonlarca kişi benzer şekilde hayatını kaybetmişti.

Tarihçilerin bir kısmı olaylardan o dönemki Stalin yönetimini sorumlu tutarken, bunun Sovyetler Birliği genelinde yaşanan bir açlık olduğu görüşü de öne sürülüyor.

ensonhaber