Atina ile petrol arama krizi


Türkiye, Yunan kıta sahanlığı içinde petrol araştırması yapıyor.Atina, Türkiye'nin Akdeniz'de "Yunan kıta sahanlığı içinde" petrol araştırması yaptığını öne sürdü.
Atina Haber Ajansı (ANA), Yunanistan Genelkurmay Başkanlığını (GEETHA) kaynak göstererek, "Türkiye için çalışan Norveç bandıralı Malene Ostervold adlı geminin, Gediz adlı Türk firkateyni eşliğinde Yunanistan'ın Meis adasının 80 deniz mili güneyinde 'Yunan kıta sahanlığı' içinde petrol araması yaptığını" duyurdu.

Ajans, Yunan savaş gemisi Polemistis'in bölgede bulunduğunu ve iki savaş gemisi arasında "bölgede egemenlik hakkının kimde olduğuna ilişkin haberleşme yapıldığını" da bildirdi.

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, konuyu değerlendirdiklerini belirtti.

YUNANİSTAN: NORVEÇ GEMİSİ BÖLGEDEKİ FAALİYETİNE SON VERDİ
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Türkiye için çalışan ve Meis adasının güneyinde, Akdeniz'de petrol araması yapmakta olan Norveç bandıralı geminin bölgedeki faaliyetine son verdiğini açıkladı.

Kumuçakos, Yunan yayın organlarının Yunanistan Genelkurmay Başkanlığını kaynak göstererek yayımladığı ve "Türkiye'nin Akdeniz'de 'Yunan kıta sahanlığı içinde' petrol araştırması yaptığı" iddia edilen haberlerden sonra açıklama yaptı.

Sözcü, "Dün, yani 14 Kasımda, Malene Ostervold adlı Norveç araştırma gemisi, Gediz adlı Türk firkateyni eşliğinde Akdeniz'in güneydoğusuna, tam olarak söylemek gerekirse, Meis'in güneydoğusuna, Yunan karasuları dışındaki bölgeye Türkiye için jeofizik araştırmalar yapmak üzere geldi" ifadesini kullandı.

"Deniz hukuku ve uluslararası hukuk çerçevesinde bölgenin büyük bölümünün Yunan kıta sahanlığı içinde olması nedeniyle" Atina'nın harekete geçtiğini belirten Kumuçakos, Ankara ve Oslo nezdinde diplomatik girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin de bugün öğle saatlerinde Norveçli karşıtı Jonas Gahr Store ile temasa geçtiğini ifade eden Kumuçakos, Yunanistan'ın Oslo Büyükelçisinin de araştırma gemisinin ait olduğu şirketle temas kurarak Yunan tezlerini dile getirdiğini kaydetti.

Kumuçakos, tüm bu gelişmelerden sonra Norveç gemisinin bölgedeki araştırma faaliyetlerine son verdiğini Yunan makamlarına bildirdiğini belirtti.

ensonhaber