Barzani'den Maliki'ye ZORBA ithamı


ABD'nin 2011 yılında askerlerini tamamen çekeceğini açıklaması Irak'ta tansiyonu yükseltti.
Bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, "Türkmen bölgesine korucu sistemi getireceğim" diyen Irak lideri Maliki'yi 'zorbalık'la suçladı.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin korucu sistemi İsnad'ı hayata geçirmek isterken zorba ve baskıcı bir karar alma süreci takip ettiğini söyledi. El Hurra televizyonuna konuşan Barzani, "Maliki, başta İsnad Konseyi'nin oluşturulması olmak üzere bazı konularda baskıcı kararlar alıyor, bu hainlik " dedi.

Barzani, İsnad Konseyleri'nin eski Baas dönemi paralı askerlerin yeniden canlandırılması anlamına geldiği söylerken, "Bunların oluşturulmasının amacı Bağdat ve Erbil arasında kargaşa çıkarmaktır" dedi.

Düşman muamelesi yapılacak
İsnad Konseyleri'nin Irak Meclisi'nin Irak Yüksek İslam Konseyi, El Sadr Hareketi ve Kürt İttifakı gibi anahtar siyasi gruplar tarafından reddedildiğini kaydeden Barzani, Maliki'nin siyasi ortaklarına danışmadan aldığı bu "zorba" kararı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Barzani, Bağdat ve bölgesel Erbil yönetimleri arasındaki tartışmalı alanlarda oluşturulmak istenen İsnad Konseyleri'ni "hainler" olarak tanımlarken, bu güçlerle karşılaşıldığında düşman muamelesi yapılacağını açıkladı. Maliki'nin Kürtler’in Kerkük'e tek başına hakim olma amaçlarının önüne Arap ve Türkmenler'den oluşan silahlı güçler organize etme planı Kuzey Irak'a bomba gibi düştü.

Kavga büyüyecek
Barzani'nin tepkisinin ardından konuşan gözlemciler bu kavgadan en fazla yararlanacak ülkenin Türkiye olduğunu söylüyor. Maliki ve Barzani'nin Kerkük petrollerine sahip olma adına giriştikleri kavga bölgede sıcak gelişmeleri beraberinde getirirken 2011'de ABD'nin bölgeden çekilecek olması Türkiye'nin yeniden güçlü bir aktör olarak Kuzey Irak'ta boy göstermesini sağlayacağı yorumları yapılıyor.

Maliki, “Türkmen bölgelerine korucu sistem getirerek, bu bölgelerde silahlı milis güçleri oluştan Kürt yönetiminin “Araplara ve Türkmenlere karşı Kerkük'e biz sahibiz”rolünü oynamasının önüne geçmeye çalıştığı belirtiliyor. Bu durum ise, Türkiye ile hasım ilişkiler geliştiren Barzani'nin yeniden Ankara'nın desteğini aramak zorunda kalacağı yorumlarını haklı çıkarıyor. (Bugün)

ensonhaber