Obama'dan TARİHİ karar


Guantanamo kapanacak.ABD’de 4 Kasım seçiminde ülkenin 44. Başkanı olarak seçilen Barack Obama, ülkesinin Küba’daki üssü Guantanamo’daki tartışmalı tutukevini kapatacağını belirtti. ABD’nin ilk siyahi başkanı Obama, seçimden sonra ilk kez Amerikan CBS televizyon kanalına verdiği mülakatta, kendisini muazzam zorlukların beklediğini bildiğini ve önceliğinin ulusal güvenlik olacağını açıkladı. CBS’in “60 Dakika” programına eşi Michelle ile birlikte katılan Barack Obama, “Birçok kez Guantanamo’yu kapatmak istediğimi söyledim ve bunu yerine getirmek istiyorum’’ ifadesini kullandı.

ÖNCE GÜVENLİK
Amerikan ordusunun sorgulama yöntemi olarak işkenceyi kullanmasına son vermek istediğini belirten Obama, “Birçok kez ‘Amerika işkence yapmaz’ dedim ve şimdi de işkence yapmadığımızdan emin olacağım’’ dedi. Obama, Guantanamo’nun kapatılması ve işkencenin son bulmasının ABD’nin ahlaki bakımdan eski yerini kazanmasına olanak sağlayacak çabanın bir parçası olduğunu kaydetti.

Yönetim ekibinin ekonomik krizin daha da derinleşmesine engel olmak için çalışacağını söyleyen Obama, Irak’tan Amerikan birliklerinin geri çekilmesi sözünün de arkasında durduğunu belirtti.

Obama, göreve gelir gelmez üst düzey askeri yetkililerle bir araya gelerek, 2003 yılının mart ayından beri 4 binden fazla Amerikan askerinin öldüğü Irak’tan birlik çekmek için plan hazırlayacağını kaydetti.

Ekonomi alanında mali piyasaların güvenini tesis etmek için çalışacağını ifade eden Obama, resesyonla mücadelenin önemini vurguladı. Amerikan otomobil sanayisinin içinde bulunduğu zorluklarla ilgili kurtarma planından söz eden Barack Obama, “Otomobil sektörünün iflası bir felaket olur’’ diye konuştu.

KADRO AÇIKLANACAK
Yönetim ekibinin ilk üyelerini ne zaman açıklamaya başlayacağı sorusunu “Yakında’’ diye cevaplandıran Obama, eşi Michelle’in ilk görevinin kızları Sasha ve Malia ile ilgilenmek olduğunu, bununla birlikte ülkenin “first lady’’si olarak üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

Başkanlık törenine 1 milyon kişi katılacak
Barack Obama'nın 20 Ocak'ta göreve başlaması dolayısıyla düzenlenecek töreninin davetiyeleri yoğun talep görüyor. Ülkenin ilk siyahi başkanının göreve başlama törenine bir milyondan fazla kişinin katılması bekleniyor. Törene katılmak isteyen on binlerce kişi, davetiye bulabilmek için her birinde 200 ila 500 civarında davetiye bulunan milletvekillerine başvururken, bazı milletvekillerinin internet sitelerinde, ellerinde şimdiden davetiye kalmadığını belirten duyurular yer alıyor.

Sokakta yürümek artık hayal oldu
Kayınvalidesinin Beyaz Saray’da yaşayıp yaşamayacağı sorusunu “İsterse gelir’’ diye yanıtlayan Obama, hayatlarında “sokaklarda yürüyememek’’ gibi hala alışamadıkları birtakım yenilikler olduğunu sözlerine ekledi. (Akşam)

ensonhaber