Pinoche'nin elinden kurtulmuş


Şili'li diktatör general döneminde kaybolan bir kişinin, aslında yaşadığı ortaya çıktı.Şili'de belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan Komünist Partisi üyesi German Cofre, 1973 askeri darbesinden sonra gözaltına alınan binlerce kişiden biriydi. O dönem gözaltına alınanlardan bir kısmı şimdiki Devlet Başkanı Michelle Bachelet gibi daha sonra serbest bırakıldı, bir kısmı kayboldu, bir kısmıysa öldürüldü, gizli mezarlara gömüldü ya da denize atıldı.

German Cofre, 1973 yılında evi askerlerce kuşatılmış, tutuklanarak gizli bir cezaevine götürülmüş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Karısı 1991 yılında kocasının resmen ölümünü ilan etti, bir mezarlıkta bulunan kemiklerin yanlışlıkla Cofre'ye ait olduğunun teşhis edilmesiyle birlikte 1995'te cenaze töreni yapıldı. Karısı, 1997 yılında kocasını bir daha göremeden öldü.

Kendisinden haber alınamayan Cofre'nin, aslında gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakıldığı ve Arjantin'in Mendoza kentine kaçarak burada yeni bir aile kurduğu ortaya çıktı.

İnsan hakları yargıcı Carlos Gajardo, bu ay hayatta olduğu anlaşılan Cofre'yi sorguladığını açıkladı. İçişleri Bakan Yardımcısı Felipe Harboe de, aileye Pinochet dönemi kurbanlarına verilen bir tazminatın ödendiğini söyledi.

Harboe, Pinochet dönemi kayıplarıyla ilgili yıllarca çok titiz çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, bu olayın diğer davalarla ilgili şüpheye yol açmayacağını belirtti.

Şili'deki ailenin Cofre'nin yaşadığını bildiğine ilişkin bir kanıt bulunmuyor, ancak kayıp yakınlarıyla ilgili bir kuruluş Cofre'nin hükümetten tazminat almak için yalan söylediğinin saptanması halinde sert bir şekilde cezalandırılması gerektiğini savunuyor.

AA

ensonhaber