ABD Afganistan'a yoğunlaşıyor


ABD Genelkurmay Başkanı, Irak'tan çekilerek Taliban ile savaşmaları için Afganistan'a yoğunlaşılcağını söyledi.Oramiral Mike Mullen, Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, ordunun, şimdiden Irak'taki Amerikan askerlerinin Türkiye ve Ürdün üzerinden çıkışı durumunda oluşabilecek zorlukları belirlemek amacıyla bir tespit ve tatbikat çalışması yaptığını belirterek, bu ülkelerdeki hükümetlerin de bu çabayı desteklediğini açıkladı.

Mike Mullen, hala ABD Başkanı George Bush'un emirlerini yerine getirdiğini belirtirken, yeni ABD Başkanı Barack Obama'nın, Irak'taki Amerikan askerlerini 16 ay içinde geri çekme planını bildiğini ve bu noktadan yola çıkarak olabildiğince çabuk bir şekilde çok sayıda askeri Afganistan'a gönderme planı üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Mullen, Taliban'ın, yabancı askerler ülkede kaldığı sürece Afganistan hükümetiyle anlaşma için müzakereyi reddetmesine şaşırmadığını da ifade etti.
Afganistan'da yönetime karşı savaşan Taliban güçleri, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin ''Taliban lideri Molla Ömer'e barışa karşılık güvenlik garantisi'' önerisini reddetmişlerdi.

AA

ensonhaber