Adana'da 11 yaşındaki Yeliz Güney, 1 yaşında sağlık ocağında yapılan eksik doz kızamık aşısından dolayı yatağa mahkum oldu.
Akkapı Mahallesi'nde bir depoda yaşamını sürdüren Güney ailesinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Yeliz, okula gitmesi gerekirken, mahkum olduğu yatakta yaşam mücadelesi veriyor. Anne Gonca Güney (36), çocuğunun ilköğretim 1. sınıfa giderken sürekli bayılmaya başladığını, 5 dakika tavana baktıktan sonra yere düştüğünü ve bu düşmeler sonucunda kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğunu ifade etti. Kızının 4 yıldır verdiği yaşam mücadelesini anlatırken gözyaşlarına boğulan Güney, kızının bayıldıktan sonra sanki birşey yokmuş gibi tekrar kendine geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Yeliz'in bayılmalarından şüphelendiğim için ilk önce bir özel hastaneye götürdüm. Oradaki doktorlar, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne gönderdiler. Kızım burada 2 hafta yattı. Tahliller yapılarak Ankara'ya gönderildi. Tahlillerin sonucunda, kızımın 1 yaşındayken sağlık ocağında yapılan eksik dozda kızamık aşısından bu hale düştüğü söylendi."
Kızının 2 yıldır da yatağa mahkum olduğunu ifade eden Güney, "Çocuğum konuşamıyor, bedeni cansız, bebek gibi. Hafızasını kaybetti, bizi tanımıyor. Kızım yatağa mahkum olmasaydı, şimdi 4. sınıfta olacaktı. Arkadaşları okula giderken onun yatağa mahkum olması çok zoruma gidiyor" dedi. Doktorların bu hastalığın tedavisinin olmadığını söylediklerini belirten Gonca Güney, Yeliz'in 11 yaşında ölümü beklediğini, ilaçlarla ayakta durduğunu ancak, ilaçları da alamadığını ifade ederek, "İlacı alamıyorum, ilaç çok pahalı. İlaç İstanbul'dan geliyor. Yeşil kartımız var ama, bu ilacı karşılamıyor. İlaçlardan sadece bir tanesini alıyoruz, o da 195 YTL tutarında. Neyim var, neyim yok kızım için sattım ama, doktorlar 'iyileşmez' diyor. Ne olur bize, kızıma yardım etsinler. Kızımın sorumlularına dava açacağım ancak, yiyecek ekmek param bile yok" diye konuştu.
Yeliz'in geceleri sürekli fenalaştığını anlatan anne Güney, "Yeliz kalkamıyor, su içemiyor. Bu nedenle ben 24 saat başında duruyorum. Tuvalete gidemiyor. Geceleri krize giriyor, kesilmiş koyun gibi oluyor. Gözlerinin içinde siyah nokta kalmıyor, bembeyaz oluyor. Kızım her gün biraz daha eriyor" dedi.
kaynak:FATİH KEÇE-MEHMET KAYMAK -İHA