TBMM Başkanı Bülent Arınç 5. Dünya Su Forumu tanıtım toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te önemli bir süreç başladığını ifade ederek, 16 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin huzur ve sükunet içerisinde geçirilebilmesi için içe dönük bazı önlemler almayı düşündüklerini bildirdi.

Bir gazetecinin, TBMM'de Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik alınan önlemlere ilişkin sorusu üzerine Arınç, ''TBMM'de önemli bir süreç başlıyor'' dedi.

''16 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında, Cumhurbaşkanımızın süresi bittiği için 16 Nisanda adaylık süreci, daha sonra da seçim süreci yapılacak'' diyen Arınç, bu sürece yönelik bazı hazırlıklar yapıldığını kaydetti. Bülent Arınç, ''Bu bir aylık süreçte TBMM'nin huzur ve sükunet içerisinde bu önemli görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bu sebeple içe dönük bazı düzenlemeler yapmayı düşündük'' dedi.

Bunların, zaman zaman yürürlüğe soktukları tedbirler olduğunu kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

''Mesela bütçe görüşmelerinde de buna benzer kısıtlamalar olur. Başka özel günlerde de başka tedbirler alırız. Önümüzdeki hafta içerisinde partilerimizin temsilcileriyle de bir araya gelerek, bu tedbirleri gözden geçireceğiz. Bütün amacımız, TBMM'nin bu bir aylık süreç içerisinde huzur, güven ve sükunet içerisinde çalışması ve görevini yapmasıdır.''

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili kutlamalarda hiçbir kısıtlama olmadığını ve olmasının da düşünülemeyeceğini vurgulayan Arınç, geçen 4 yıl içerisinde Meclis'te yapılan farklı etkinliklerle bu bayramın kutlandığını, bu yıl da Meclis içerisinde yapılması düşünülen bazı etkinliklerin mayıs sonrasına ertelenebileceğini söyledi. Arınç, ''16 Mayıs sonrasına bazı toplantılarımızı erteleyebilmek düşüncemiz oldu. Bunlar da o bir aylık sürecin huzur ve sükunet içerisinde yapılması için düşündüğümüz tedbirlerdir'' diye konuştu.

''Bu tedbirler herhangi bir güvenlik kaygısı olduğu için mi alınıyor?'' şeklindeki soruya da Arınç, şu yanıtı verdi:

''Bu tedbirlere her zaman başvuruyoruz. TBMM, günde 5 ile 7 bin arasında ziyaretçisi olan bir mekandır. Böylesi hareketlilik yaşayan bir yerde bazı tedbirleri hayata geçirmemizden daha doğal hiçbir şey olamaz. Çünkü 7 yılda bir yapılan çok önemli bir seçim var. Bu seçimi bizim her türlü güvenlik içerisinde, en huzurlu geçecek şekilde düşünmemiz lazım. Bu görev, TBMM'ye ve onun başkanına aittir.''
samanyolu haber