İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT otobüslerine saldırı olmasını önlemek için gizli kamera projesi ile sivil polis uygulaması başlattıklarını bildirdi.


Basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Topbaş, İETT otobüslerine yönelik saldırıların artmasıyla ilgili bir soru üzerine, devletin malına zarar vermenin doğru olmadığını, zaman zaman yapılan bu tip yanlışlıkların faturasının da halk tarafından ödendiğini söyledi.
Bu otobüsleri toplumun daha alt gelir gruplarının kullandığını dile getiren Topbaş, ''Kamu malına zarar vermeme konusunda hassas davranılmasını diliyorum. Hepimizin malı.

Toplumun imkanlarıyla yapılan bir çalışma. Özellikle bu konuda yanlış yapanları tanıyan, duyan vatandaşlarımız bize ihbarda bulunsun'' dedi.
Topbaş, bu konuda önlemler aldıklarını belirterek, ''Gizli kamera projesi ve sivil polis uygulaması başlattık. Proje çerçevesinde 1014 Mercedes otobüse gizli kamera takılacak. Koyduğumuz gizli kameralar, hem otobüsün içinden dışarısını hem de içini gösterecek bir çalışma olacak.

Emniyet de belirli zamanlarda otobüslerde sivil polis olmasını sağlayacak bir uygulama başlattı. Bu çalışma hem olumsuzlukların önlenmesinde hem de faillerin yakalanmasında önemli bir adım'' şeklinde konuştu.
Seferlerle ilgili İETT'yi uyardığını, yapılan uygulamaların vatandaşları mağdur edecek nitelikte olmaması gerektiğini ifade eden Topbaş, ''Gerekli tedbirler alınmalı.İşinden yorgun dönen insan belli bir yerde indirilip yürüme mecburiyetinde bırakılmamalı'' diye konuştu.
samanyolu haber