Mahkeme büyük göğüslerin hastalık olmadığına karar verdi. Almanya'da büyük göğüslere sahip bir kadın, sırt ağrısı çektiği gerekçesiyle ameliyat olmak istedi.

38 yaşındaki kadın ameliyat masraflarını da Sosyal Sigortalar Kurumu'nun ödemesini istedi. Ancak Alman Sosyal Sigortalar Kurumu, göğüs küçültmenin estetik ameliyat olduğunu ve bir sağlık sorunu olmadığı gerekçesiyle masrafları ödemedi. Alman kadın ameliyat masraflarını ödemeyen kurumu mahkemeye verdi.

Alman mahkemesi de bu konuyla ilgili son noktayı koydu. Mahkeme büyük göğüsün bir hastalık olmadığını ve kurumun ameliyat masraflarını ödememisi yönünde kararını verdi.

Alman yargıç büyük göğüsün bir hastalık olduğunun bilimsel olarak kanıtlarının bulunmadığını belirtti. Alman Sosyal Sigortalar Kurumu bundan sonra da estetik ameliyatların masraflarını ödemeyecek.


DÜNYADAN KISA KISA...

MAKEDONLAR BİR GÜNDE 6 MİLYON AĞAÇ DİKTİ
Makedonya'da binlerce kişi bir günde 6 milyon ağaç dikti. Ağaçlandırma kampanyası çerçevesinde bugün düzenlenen etkinliğin amacının, son iki yaz mevsiminde çıkan orman yangınlarından sonra ülkeyi yeniden ağaçlandırmak olduğu bildirildi. Binlerce kişi ağaç dikilecek yerlere otobüslerle taşınırken, binden fazla askerin de 14 bölgeye 200 bin fidan diktiği belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANLARI ESRARIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYOR
Hollanda'da, belediye başkanlarının yarıdan fazlasının, esrar ve marihuana gibi hafif türde kabul edilen uyuşturucunun tamamen yasal hale getirilmesini istediği bildirildi. İçişleri Bakanlığının "Binnenlands Bestuur" (Yönetim) dergisi tarafından, sınırlı miktarda uyuşturucu satışına izin verilen dükkanların (coffeshop) bulunduğu toplam 106 belediyeye, esrar ve marihuananın satışına ilişkin görüşleri soruldu. Derginin sorularını 88 belediye başkanı yanıtladı ve başkanların 54'ü, hükümetin "hoşgörü politikası" altında hafif türde uyuşturucu satışını görmezden gelerek izin verdiği uygulamanın terk edilerek, tamamen yasal hale getirilmesini istedi.

ALMANLAR ANNELERİYLE TELEFONLA HAFTADA BİR GÖRÜŞÜYOR
Almanya'da yapılan bir araştırmada, annesiyle haftada bir telefonla görüşenlerin oranının yüzde 72 olduğu belirlendi. "Reader's Digest" dergisinin araştırmasına göre, her 3 Almandan biri de annesiyle her gün telefonla görüşüyor. Araştırmada ayrıca, annelerin genelde 40 yaşına gelinceye kadar çocuklarını aradığı, bu yaştan sonra rollerin değiştiği ve bu kez çocukların annelerini daha sık aramaya başladığı kaydedildi.

"İSRAİL DİN DEVLETİ DEĞİL, ULUSAL BİR DEVLET"
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail'in "din devleti değil, ulusal bir devlet" olduğunu belirtti. Livni, Kudüs'te, dünyanın dört tarafından Yahudileri buluşturan "Birleşik Yahudi Toplumları" genel kurulunda yaptığı konuşmada, İsrail'in "hahamların tekelinde olmadığını" kaydederek, "İsrail bir Yahudi devletidir. Yahudi devleti, bir din devleti değil, temelde ulusal bir devlettir" diye konuştu.

YERLİ SANAYİYE DESTEK İÇİN, DEVLET BAŞKANI DACİA KULLANACAK
Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu'nun, uluslararası mali krizden etkilenen yerli otomobil sanayisine destek amacıyla, kullanmakta olduğu Volkswagen marka aracı, Piteşti'de üretilen yerli Dacia Logan marka araçla değiştireceği bildirildi. Rumen medyasında yer alan haberlere göre, önceki gün Dacia ve Ford fabrikalarını ziyaret eden Basescu, Logan marka aracı kullanma ve Rumen ürünlerinin tüketimine öncelik verme kararlarını açıklayarak, vatandaşları yerli ekonomiye yardım için bu örnekleri sürdürmeye davet etti.

. . . . . . . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr