Çocuk askerlerden barış mesajı


Aralarında UNICEF'in iyiniyet elçisi İsmail Beah'in de bulunduğu 6 eski çocuk asker, bir iletişim ağı oluşturdu.Aralarında UNICEF'in iyiniyet elçisi İsmail Beah'in de bulunduğu 6 eski çocuk asker, UNICEF'in desteğiyle, savaşlarda asker olarak çocukların kullanılmasını önlemek, özgürlüğüne kavuşan çocukların rehabilitasyonlarına yardımcı olmak ve dünya kamuoyuna doğru bilgiler verebilmek amacıyla uluslararası iletişim ağı oluşturdular.

Sierra Leone asıllı İsmail Beah, Sudan asıllı Kon Kelei ve Uganda asıllı Grace Akallo, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde BM'de düzenledikleri toplantıda kurdukları iletişim ağıyla (Network of Young People Affected by War-NYPAW) ilgili bilgi verdiler.

Sierra Leone'da 12 yaşındayken annesi, babası ve 2 kardeşi ülkede çıkan çatışmada öldürülen ve ordu tarafından 13 yaşındayken zorla asker yapılıp savaştırılan İsmail Beah, UNICEF'in yardımıyla savaşmaktan kurtarıldığını, daha sonra rehabilitasyon gördüğünü ve okuluna devam ettiğini anlattı.

Amerikalı Laura Simms tarafından evlat edinilen ve ABD'ye gelen Beah, başından geçenleri anlatan bir kitap yazdığını ve savaşlarda çocukların kullanılmasının durdurulması için mücadele ettiğini söyledi.

Savaşlarda kullanılan çocukların ve gençlerin biraraya gelerek seslerini duyurmaları gerektiğini belirten Beah, bu iletişim ağını da bu nedenle kurduklarını, teknolojinin de olanaklarından yararlanarak kendilerininkine benzer deneyim yaşayanları biraraya getirmek ve dünya kamuoyunda seslerini duyurmak istediklerini bildirdi.

Çocukların savaşmaya zorlandığını anlatan Beah, rehabilitasyonun ardından ABD'ye geldiğinde kendi ülkesinden kimi insanların kendisine kızgınlık duyduğunu gördüğünü, ama bu insanların düşüncelerinin 'kendi öykülerini'' duymaya başlayınca değiştiğini, bu yüzden iletişimin ve bilgi paylaşımının son derece önemli olduğunu bildirdi.

Beah ''Ben bir kitap yazdım, arkadaşım Grace ve Kon master yapıyorlar, sanatla uğraşıyorlar, aramızda müzisyenler de var. Bizimle aynı şeyleri yaşayanlara ulaşıp onların da başarabileceklerini anlatmak istiyoruz'' dedi.

Yine ABD'de master yapan Uganda asıllı Grace Akallo da çocukken ülkesi Uganda'da isyancı grup LRA tarafından okuldan kaçırıldığını kaydetti. Akallo, kız çocukların aynen erkek çocukları gibi savaşmaya zorlandıklarını, aynı zamanda cinsel şiddete de uğradıklarını belirterek, ''Kız askerler son derece büyük travmalar yaşıyorlar, ancak bunlar hakkında pek fazla konuşamıyorlar. Şu an pekçok arkadaşım hala isyancıların elinde'' diye konuştu.

Hollanda'da eğitimini sürdüren Sudan asıllı Kelei de isyancılar tarafından 4.5 yaşındayken kaçırıldığını ve savaşmak için eğitildiğini anlattı. Kelei ''O askeri kamptan kaçmayı başardım ama rehabilitasyon merkezi bana yardım etmeseydi, bugün ben burada sizlerle olamazdım, sizlere düşüncelerimi anlatamazdım'' dedi.

Sorular üzerine eski çocuk askerler, çocuk kaçıran grup ve liderlerin mutlaka yakalanması ve cezalandırılması gerektiğini, ancak bu yapılırken çocukların kurtarılmasının da son derece önemli olduğunu vurguladılar.

Kendilerine o dönemde uyuşturucu verilip verilmediğinin sorulması üzerine Beah, ''Evet bana verdiler'' derken, diğer iki genç ise kendilerine uyuşturucu verilmediğini ama beyinlerinin nasıl yıkanmaya çalışıldığını ve psikolojik olarak nasıl baskı gördüklerini anlattılar.

Şu anda 28 yaşında olan ve ABD'de siyaset bilimi okuyan Beah'ın, çocuk asker olarak kendi başına gelenleri anlattığı ''A Long Way Gone: Memoirs of a Boy Soldier'' isimli ödüllü bir kitabı da bulunuyor.

2007 Dünya Çocuk Hakları Günü'nde savaştan etkilenen çocukların haklarını koruma amacıyla UNICEF'in yeni iyiniyet elçisi olarak atanan Beah'ın, gelecek yıl bu amaçla bir vakıf kurmayı planladığı öğrenildi.

AA

ensonhaber