Yalçındağ: Ermeni Tasarısında Durum Daha OlumluResmi büyütmek için tıklayın ABD'nin Başkenti Washington'da Kongre'ye Sunuan Sözde Ermeni Soykırımına İlişkin Yasa Tarasıları Konusunda Temaslarda Bulunan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (Tüsiad) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türk-amerikan İlişkileri Üzerinde Adete 'Kara Bir Bulut' Olan Tasarılar Konusunda Durumun İki Ay Öncesine Göre Daha Olumlu Olduğunu Söyledi.


ABD'nin başkenti Washington'da Kongre'ye sunuan sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasa tarasıları konusunda temaslarda bulunan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde adete 'kara bir bulut' olan tasarılar konusunda durumun iki ay öncesine göre daha olumlu olduğunu söyledi.
Heyetin Washington'daki temaslarının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Yalçındağ, bir Kongre üyesi, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve iki düşünce kuruluşuylayaptıkları görüşmeler, sözde Ermeni soykırımı konusunun siyasetçilere değil tarihçilere bırkaılması gerektiğini ilettiklerini söyledi. Durumun iki ay öncesine göre daha olumlu olmasına rağmen hala gündemde bulunduğunu anlatan Yalçındağ, Ermenistan ile ilişkilerin gelitirilmesi konusundaki sorulara, "TÜSİAD'ın açılımlar konusunda fikirleri var, ama konjonktür buna pek izin vermiyor. Bunun olabilmesi için karanlık bulutların dağılması gerekiyor" dedi.

Heyetin temasları sırasında terör örgütü PKK ile mücadele konusunun da ele alındığını belirten Yalçındağ, "Bizi daha iyi anladıklarını, hassasiyetimizi kavradıklarını

algıladık. Ama somut bir şey, en azından bizim heyetimize söylenmedi" diye konuştu.

Türkiye'deki Batı karşıtlığı hakkındaki tartışmalara da değinen Yalçındağ, "Halkın tepkisi, AB ilişkilerindeki pürüzlerden kaynaklanabilir, ancak geçici olduğunu düşünüyorum. ABD'ye gelince, Irak'taki savaşa sadece Türkiye değil tüm dünya tepkili. Savaşa tepkili olmamak da mümkün değil. Ama bu, Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı anlamına kesinlikle gelmiyor. Uzaklaşamaz, Türk halkının genlerinde Batılılaşma vardır. Dolayısıyla bu hissiyatın geçici olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Temasları kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri ile de bir araya geldiklerini anlatan Yalçındağ, son yıllardaki olumlu iktisadi performansa karşın IMF yetkililerinin enflasyon konusuna dikkat çektiklerini belirtti. Yalçındağ, "Enflasyon hedefine ulaşma, sıkı para politikası gerektirir, bütçeye sadık kalmayı gerektirir, biz de bu görüşü paylaşıyoruz" dedi.Heyetin bugün New York'ta temaslarda bulunması bekleniyor. (Doğan Haber Ajansı)