Avrupa PKK'ya sırt mı çeviriyor


Danimarka, Roj TV'ye finansörlük yaptığı bildirilen bir kişi hakkında tutuklama kararı aldı.
Terör örgütü PKK, Abdullah Öcalan'ın sağlık ve cezaevi koşullarını bahane ederek, Avrupa ülkelerinde sokak terörünü tırmandırmaya çalışırken, Danimarka ve Avusturya güvenlik makamlarının terör örgütünün faaliyetlerini yakın takibe aldıkları kaydedildi.

Danimarka'da Roj TV'ye finansörlük yaptığı bildirilen bir kişi hakkında tutuklama kararı verilirken, Avusturya'da ise terör örgütü mensupları yargı önüne çıkarılıyor.

ROJ TV'NİN FİNANSÖRÜ TUTUKLANACAK
Danimarka güvenlik birimleri, terör örgütünün finansman kaynaklarının kurutulmasına yönelik geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen bazı operasyonlarda ele geçirilen belgeleri incelemeye aldı. İncelemeler sonunda, terör örgütünün televizyonu Roj TV'ye finansman desteği sağladığı belirlenen İbiş T. hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Danimarka adli ve mali makamları ayrıca, İbiş T'nin sahibi olduğu şirketlerin hesaplarını mercek altına aldı. İbiş T'nin banka ve şirket hesaplarındaki parayı ülke dışına çıkarmasını engellemek için gerekli tedbirlerin de aldığı öğrenildi.

AVUSTARYA'DA SOKAĞA DÖKÜLDÜLER
Bu arada, Avusturya'nın Graz kentinde bir grup PKK'lının, terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın sağlık ve cezaevi koşullarını bahane ederek, kentin en işlek caddelerinden bir yolu trafiğe kapatmak istediler. Ancak güvenlik güçlerinin PKK'lı göstericilere müdahale etti. Müdahale sonrasında çıkan olaylarda, park halindeki bazı otomobiller ile iş yerlerinde maddi zarar meydana geldiği kaydedildi.

AVUSTURYA DA PKK'LILARI YARGILAYACAK
Avusturya güvenlik birimlerince, Avrupa Birliğinin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın, özellikle finansman teminine yönelik faaliyetlerinin yakın takibe alındığı bildirildi. Sivillere yönelik şiddet kullandıkları belirlenen örgüt kadrolarının da yakında yargı önüne çıkacakları belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda Graz ve çevresinde faaliyet gösteren Türk dernekleri tarafından yetkili makamlardan alınan izin kapsamında organize edilen “Terör'e Hayır” yürüyüşüne müdahale eden ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan PKK'lılar hakkında “Terör örgütüne üye oldukları ve sivillere yönelik şiddet eylemlerini gerçekleştirdikleri” gerekçesiyle Avusturya adli makamlarınca soruşturma başlatılarak, bazıları tutuklanan örgüt mensuplarının Yüksek Mahkeme'de yargılanması kararı verilmişti.

TÜRK İŞÇİLERİ İŞE ALDIRMIYORLAR
Öte yandan, Vorarlberg eyaletine bağlı Lauterach'da faaliyet gösteren bazı inşaat şirketlerinde işçi olarak çalışan terör örgütü yandaşlarının baskısıyla, şirket yöneticilerinin Türk, Arap, Yunan işçileri işe almadıkları, daha önce alınanları ise işten çıkarttıkları yönündeki şikayetler üzerine, adli ve güvenlik makamlarınca soruşturma başlatılmıştı.

AA

ensonhaber