İkisi de zayıf yakışıklı ve karizmatik


Economist Obama ve Cem Özdemir'i yan yana koyduCem Özdemir için AVRUPALI OBAMA dediler...
İngiltere’nin haftalık Economist dergisinde yer alan “Cem farkı” başlıklı haber, Almanya’nın etnik azınlık mensubu ilk parti liderinin Cem Özdemir olduğunu vurguluyor. Haberde “Cem Özdemir, Alman Yeşiller Partisi’nin eş başkanlığına seçilmek için iyi bir zamanlama yaptı. Çünkü Avrupa’nın tamamı, Avrupalı bir Barack Obama avında. Almanya’daki büyük bir partinin ilk Türk kökenli lideri olan Özdemir ülkenin en iddialı ismi.” ifadeleri yer aldı.

İKİSİ DE ZAYIF, YAKIŞIKLI, KARİZMATİK
Economist Obama ve Özdemir arasındaki karşılaşmayı şu satırlarla yapıyor: “Şöyle bir kıyaslama yapmak yanlış olmaz. O da zayıf, yakışıklı, karizmatik; ve ailesine, yani karısı ve kızına düşkün. Amerikan versiyonunda olduğu gibi o da etnik köken meselesinin ötesine geçmeye çalışıyor. Ama farklı bir yolla: Obama, seçilmesinin tarihi öneminin kendi işine yarayacağını düşünüyordu. Yeşil bir siyasi olarak Dışişleri Bakanlığından daha yükseğe çıkması zor olan Özdemir ise etnik köken konusunu tamamen önemsiz göstermeye hevesli görünüyor.”

Özdemir’in hem yerli Almanları, hem de göçmenleri suçladığını belirten dergi: “Ona göre Almanlar bazı vatandaşlarının “eklemlenmiş kimliklerini” içine sindirmeli, göçmenler ve onların çocukları da “buranın bir düşman toprağı olmadığını” kabul etmeli.” diye yazıyor.

ensonhaber