Kabe'de her yıl 25 bin kişi kayboluyor


Üç milyondan fazla kişinin aynı anda hac görevini yerine getirdiği Kâbe'de her yıl ortalama 25 bin kişi kayboluyor


Ailesiyle birlikte hacca giden çocuklar, yaşanan izdihamda kaybolabiliyor. Üç milyondan fazla kişinin aynı anda hac görevini yerine getirdiği Kâbe'de her yıl ortalama 25 bin kişi kayboluyor.
Bunların bin 500'den fazlası ise çocuk. Suudi yetkililer, kaybolanların daha kısa sürede bulunması için yeni bir uygulamaya geçiyor. Kâbe'nin etrafına yerleştirilecek üç dev ekranda ailesi tarafından aranan çocuklar gösterilecek.

DEV EKRANLAR KURULACAK
Suudi Arabistan Hac Bakanlığı Hizmet işlerinden sorumlu Müdürü Osman El Mataz, bu yıl hacda kaybolan çocukları üç dev ekranda göstereceklerini söyledi. Bu şekilde ailesini kaybeden çocukların daha kolaylıkla bulunacağını belirten El Mataz, uygulamanın başarılı olması durumunda önümüzdeki yıl bunu tüm kayıp kişiler için uygulayacaklarını vurguladı.

ÇADIRLAR KURULACAK
Bu arada Suudi yönetimi Arafat'a yangınlara dayanıklı çadırlar kurmayı planlıyor. Belediye ve Kırsal İşler Bakanlığı Müsteşarı Habib Zeynel Abidin, 1,4 milyar Suudi Riyali'ne mal olacak proje ile hacıların güvenliğinin daha da artırılacağını ifade etti.
Projeye göre çadırların etrafı duvarlarla örülecek. Yağmur mevsiminde hacıların sellere maruz kalmasını engellemek için yağmur sularını tahliye edecek borular da döşenecek.
Zeynel Abidin, hacıların ibadetlerini kolaylaştırmak için inşa edilen Camarat Köprüsü'nün ilk dört seviyesinin bitirildiğini, ilk seviyesinin hacılar tarafından kullanılabileceğini de aktardı. Sağlık Bakanlığı ise 250 kişiyi, Mekke, Medine ve kutsal mekanlarda hastanelere kaldırılan hastalarla ilgili araştırma yapmaları için görevlendirdi.

ensonhaber