Kürtler Maliki'nin istifasını istiyor


Kürtler Maliki'nin istifası için kampanya başlattı.Irak Parlamentosu'ndaki Kürt Bloğu, son günlerde Musul ve Kerkük gibi kritik kentlerde sivil korucuları ve Anayasa'da değişikliği savunarak öne çıkan Başbakan Nuri el-Maliki'nin istifasını istiyor.
Liderliğini Celal Talabani'nin yaptığı Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ile Mesud Barzani'nin kontrolündeki Irak Kürdistan Demokratik Parti'nin oluşturduğu (IKDP) Kürt İttifakı, son 1 yılda yaptığı reformlarla ülke güvenliğinde önemli aşama sağlayan Maliki'ye baskı kuruyor.
7 partili Birleşik Şii İttifakı'nda yer alan Dava Partisi'nin de Genel Başkanlığını yapan Başbakan Nuri el-Maliki'nin görevinden istifa etmesi için girişimlerini hızlandıran Kürtler, başbakanın istifası için büyük bir imza kampanyası başlattıklarını ilan etti.
75 yıllık tarihi ile ülkenin en köklü siyasi partisi konumundaki Irak Komünist Partisi de başbakandan yana tavır sergilerken, Komünist Parti Genel Sekreteri Hamit Mecit Musa, "Maliki'nin, ülkenin geleceği ve güvenliği için kurmaya karar verdiği İsnat Meclisleri (Güvenlik Meclisleri) ile Anayasa tadilatı en doğal hakkıdır" dedi.
Hükümetin en büyük ortağı olan Birleşik Irak İttifakı'nın Türkmen üyesi Abbas el-Beyati de Kürtlerin yapmış olduğu sivil darbenin ülke yararına katkısı olmayacağı görüşünde. (İHA)

ensonhaber