Bağımsız Kosova'da Prizren Türk Tiyatrosu'nun kuruluşunun 72'nci, Prizren Kültürevi Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu'nun 30'ncu ve Rumeli Türk Tiyatro Sanatçıları Derneği'nin 15'nci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Rumeli Türk Tiyatro Sanatçıları Derneği tarafından Kosova'ya davet edilen Konya Devlet Tiyatrosu "Resimli Osmanlı Tarihi" oyunu ile üç akşam Kosova seyircisiyle bir araya geldi.

Bağımsızlığını 17 Şubat'ta ilan eden Kosova'da düzenlenen etkinlikler, çok sayıda üst düzey davetlinin katılımı ile gerçekleşti. Kapanış gecesine emeği geçen kurum ve kuruluşlara plaketler verildi. Plaketleri, Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, KFOR Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Yahya Bacak, eski Karşıyaka Belediye Başkanı ve Kutlama Kurulu Başkanı Kemal Baysak, Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç ve Prizren Belediyesi Başkanı Ercan Şpat tarafından verildi.

Etkilleklerin ardından düzenlenen tören sonunda Türk tiyatrosunun ayakta durmasına ve yaşatılmasına katkısı geçen kurum ve kuruluşlara plaketler takdim edildi. Ödül alan kuruluşlar şöyle: Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Tiyatrolar Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Konya Devlet Tiyatrosu, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliği, Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Cihan Haber Ajansı Kosova Temsilciliği ile diğer medya kuruluşları. CİHAN Haber Ajansı Kosova Temsilcisi Enis Tabak'a plaketini KFOR Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Yahya Bacak verdi. Kurmay Albay Bacak, CİHAN Kosova Temsilcisi Tabak'ın çalışmalarının artarak devam etmesini diledi.

(CİHAN)