Arap liderlere İran uyarısı


İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Arap liderleri İran'a karşı daha sert olmaya çağırdı.David Miliband, Abu Dabi'de yarın yapacağı konuşmasında, Arap liderlerini, İran'ın nükleer heveslerine daha açıkça karşı çıkmaya çağırdı. İran'ın nükleer silaha sahip olmasının Ortadoğu'nun istikrarı bakımından en başta gelen tehdidi oluşturduğunu ifade eden Miliband, bölge ülkelerine, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a baskıyı artırma çağrısında da bulundu.

İngiliz bakan, ''Nükleer silaha sahip bir İran, bölgenin sorunlarına daha barışçı ve pragmatik çözümler arayanlara karşı bir darbe olur. Bir nükleer silah yarışı çok tehlikeli olur. Nükleer silaha sahip olmak, Tahran'ın bölgesel pozisyonunu güçlendirir ve istikrarsızlık yaratma girişimlerinde kendisine daha çok güvenmesine yol açar'' dedi.

Miliband'ın, konuşmasında, BM ve AB'nin İran'a karşı yaptırımlarının rejim değişikliği ya da askeri bir eylemin yolunu açma gibi hedefleri bulunmadığını, Ortadoğu'da barış umutlarının kısa vadede önemli bir ilerleme sağlanamaması durumunda tamamıyla yitirilebileceğini vurgulaması ve Arap ülkelerini, İsrail-Filistin sorununun çözümünde daha etkin rol almaya çağırması da bekleniyor.
AA

ensonhaber