Kosova'yı ALMAN ajanlar bombaladı


Kosova’da AB özel temsilcisinin ofisinin bombalanması eylemine katılan üç Alman tutuklandı.AB’nin Kosova Özel Temsilcisi Hollandalı diplomat Pieter Feith’in ofisinin 14 Kasım’da bombalanması dolayısıyla yürütülen soruşturma kapsamında Alman Gizli Servisi BND’ye bağlı olduğu iddia edilen 3 kişi tutuklandı. Almanya Dışişleri Bakanlığı tutuklanan kişilerin Alman vatandaşı olduğunu doğruladı, ancak soruşturmanın sürmesini gerekçe göstererek konu hakkında görüş bildirmedi.
Alman dergisi Der Spiegel tutuklanan kişilerin Alman istihbaratı için çalıştıklarını, sorgulamada ise, olay yerine inceleme yapmak için gittiklerini ancak bombalamaya karışmadıklarını söylediklerini aktardı. Gözaltına alınan 3 kişinin yapılan ilk sorgularının ardından tutukluluk hallerinin 30 gün daha uzatılmasına karar verildi.

EULEX PLANI REDDEDİLMİŞTİ

Bombalamadan dört gün önce BM’nin önerdiği AB’nin bölgede barış ve güvenliği sağlayacak EULEX’in kurulması planı Kosova yönetimi tarafından reddedilmişti. Bombalamanın bu olayın ardından gerçekleşmesi yüzünden iki olay arasında bağlantı olduğu iddia ediliyor. BND ajanlarının Kosova yönetimi ile ortaklıkları bulunmadığı için diplomatik dokunulmazlıkları bulunmuyor.

ensonhaber