MOSSAD çetesi çökertildi


İran'da, Mossad adına çalışan bir şebekenin çökertildiği belirtildi.İran'da, İsrail istihbarat sevisi Mossad adına çalışan bir şebekenin çökertildiği belirtildi.

Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, ''hassas konularda haber ve bilgi toplamakla görevli bir casusluk şebekesinin tüm üyelerinin yakalandığını'' söyledi.

Şebekenin Mossad hesabına çalıştığının belirlendiğini belirten Caferi, ''Bu şebeke, nükleer enerji, hassas askeri birimler, askeri ve siyasi liderler hakkında topladığı bilgi ve haberleri siyonist İsrail rejimine aktarmakla görevlendirilmiş'' ifadesini kullandı.

Gelişmiş irtibat birimleri ile karışık bir sistem ve yapısı olan şebekenin kullandığı teçhizata da el konulduğunu anlatan Caferi, ''Mossad'a büyük ve ağır darbe vuruldu'' dedi.

Tümgeneral Caferi, casusların ifadelerinde ''bomba yerleştirme, suikast ve terör eylemlerinde bulunma konusunda İsrail'de özel eğitim aldıklarını ve Mossad'ın sağladığı paralarla çok gelişmiş araç gereç temin ettiklerini itiraf ettiklerini'' belirtti.

İranlı komutan, konuya ilişkin ayrıntılı bilginin daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

İstihbarat Bakanlığı, İsrail gizli servisi Mossad için çalıştığını itiraf eden Ali Eşteri adlı İran vatandaşının geçen hafta idam edildiğini açıklamıştı.

Ayrıca Irak sınırından suikast amacıyla bir süre önce ülkeye giren, üzerlerinde İsrail yapımı silah ve mühimmat bulunan dört terörist yakalanmıştı. (AA)

ensonhaber