Doğum yaptıktan üç gün sonra beyin damarı tıkandığı için şuuru kapanan ve felç gelişen Derya Kardoğan'ın, ödem dolayısı ile büyüyen ve kafatasına sığmayan beynine operasyonla yer açıldı.
Hastanın kafatasından alınan 10 santimetrelik parça, 6 ay sonra yerine takılmak üzere bacağına yerleştirildi.
Operasyonu gerçekleştiren İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği Beyin Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ozan Ganiüsmen, AA muhabirine verdiği bilgide, hastanın geldiğinde şuurunun kapalı ve vücudunun bir tarafının felç olduğunu belirtti.
Opr. Dr. Ganiüsmen, Derya Kardoğan'a (30), önce normal tedavinin
başlandığını ifade ederek, ''Sonra baktık hastayı kaybediyoruz, ailesiyle
görüşerek, son çarenin cerrahi müdahale olduğunu ve başarılı bir sonuç
alamayabileceğimizi söyledik'' dedi.
Bu koşullarda operasyona alınan hastanın, kafasındaki basıncı azaltarak,
beynine yer açabilmek için kafatasından 10 santimetrelik bir parça alındığını bildiren Dr. Ganiüsmen, dokuların ölmemesi için Kardoğan'ın sağ bacağına nakledilen parçanın, 6 ay sonra yerine takılacağını söyledi. Hastanın beynindeki ödemin geçmesini beklediklerini belirten Opr. Dr. Ganiüsmen, bu tür parçaları vücut içinde saklamanın en ideal yönteminin bu olduğunu kaydetti.

Dr. Ganiüsmen, kaybedileceği gözüyle bakılan hastanın ertesi gün şuurunun açıldığını ve çok kısa sürede toparlandığını ve sağlık durumunun son derece iyi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Hastamızın bacağı tam döndü, kolunda hafif bir güçsüzlük var. Tedavisi devam edecek. Büyük bir damar tıkanıklığıydı. Genç hastalarda beyin damarının tıkanması çok rastlanılan bir durum değildir. Genellikle genetik ve çevresel etkenlere bağlı olarak gelişir, çok ender olarak görülür.''

''BAŞIMIN DÖNDÜĞÜNÜ HATIRLIYORUM''
Beyninin bir bölümü derisinin altında ödemin geçmesini bekleyen Kardoğan ise doğumdan 3 gün sonra yaşadığı olaya ilişkin hatırladığı tek şeyin başının dönmesi olduğunu belirtti. Derya Kardoğan, ''Kayınvalidem ile oturuyorduk. Bir anda o düşüyormuş gibi geldi. Onu tutmaya çalıştım, sonrasını hatırlamıyorum'' dedi.
Bir an önce iyileşip evine dönmek istediğini ifade eden Kardoğan, biri henüz 10 günlük, diğeri ise 7 yaşında olan iki kızını çok özlediğini, eşinin cep telefonuyla kızının fotoğrafını çekerek, kendisine gösterdiğini kaydetti.
Kardoğan, şu anda kendisini iyi hissetiğini belirterek, ''İyileşip evime gitmek, kızımı kucağıma almak istiyorum'' dedi.