Almanya'da terör zanlılarına tutuklama


Almanya'da aralarında 2 Türk'ün de bulunduğu 3 terör zanlısı tutuklandı.Almanya'da polisin bazı binalarda yaptığı arama sırasında, aralarında 2 Türkün de bulunduğu 3 terör zanlısı tutuklandı.

Karlsruhe kentinde bulunan Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Alman vatandaşları oldukları belirtilen Daniel P. (26) ve Harun Can A'nın (23), haklarında 19 Kasım 2008 tarihinde çıkarılan tutuklama kararları nedeniyle Biberach ve Schlangen kentlerinde tutuklandıkları belirtildi.

Açıklamada, başka bir suç nedeniyle daha önce gözaltına alındığı ifade edilen Alman vatandaşı İrfan P'nin de (19) tutuklandığı kaydedildi.

Augsburg, Biberach, Laupheim, Bremen, Lohmar, Weiden, Schlangen ve Düsseldorf kentlerinde bu kişilere ve diğer 5 zanlıya ait toplam 12 binada arama yapıldığı, sanıkların El Kaide ve Ensar El İslam adlı terör örgütlerini ''Global İslami Medya Cephesi'' (GIMF) adı altındaki internet sayfalarında desteklemekle ve bu örgütlere üye kazandırmaya çalışmakla suçlandıkları belirtildi.

Almanca yayınlanan GIMF'e ait internet sayfalarında, adı geçen terör örgütlerinin video filmleri, mesajları ve propaganda malzemesinin yer aldığı ifade edilen açıklamada, tutuklanan sanıkların internet ortamında ve bunun dışında propaganda malzemesi dağıtarak söz konusu örgütlere üye kazandırmaya çalıştıkları kaydedildi.

İrfan P'nin, 2007 yılının eylül ayında bir internet sayfasında İsveçli bir karikatüristin ve bir İsveç gazetesinin genel yayın yönetmeninin öldürülmesi çağrısında da bulunduğu, ayrıca 2007 yılının aralık ayında Harun Can A'yı bir kundaklama olayına teşvik ettiği bildirildi.

ensonhaber