İstanbul (AA) - Kadir Has'ın manevi oğlu Can Has, babasının devlet töreniyle gömüleceğini, bu konuda Valilik ile görüştüklerini ifade etti.

Has, cenazenin ne zaman ve nereden kaldırılacağının daha sonra belli olacağını kaydetti.

Babasının en son üniversitede bir toplantıya katıldığını anlatan Can Has, ''Çok mutluydu. Son olarak her zamanki gibi öğrencilere nasihatlerde bulunmuştu'' diye konuştu.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Dr. Genco Yücel de düzenlediği basın toplantısında Kadir Has'ın saat 16.00 civarında hastaneye getirildiğini ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını bildirdi.

Yücel, Kadir Has'ın geçirdiği kalp krizi sonucu helikopter ambulans ile hastaneye getirildiğini ifade etti. Yücel, "Getirildiğinde suni solunum cihazı, ilaçlar ve kalp masajı ile hayatta tutuluyordu. Kalp ve akciğer canlandırması denilen metotlarla kalbinin çalışması ve nefes almasına çalışıldı, ancak kendisini kaybettik'' diye konuştu.

Özel doktoru ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz ise Kadir Has'ın bugün saat 12.00'de Mütevelli Heyeti üyeleriyle öğle yemeği yediğini, ardından da saat 14.00'te başlayan Mütevelli Heyeti toplantısına katıldığını anlatarak, "Toplantı başladıktan bir süre sonra rahatsızlığı nedeniyle ayrıldı. Evine vardığında rahatsızlığı daha da artıyor ve evinden helikopter ambulansla Amerikan Hastanesine getiriliyor. Hastanede kalp krizi geçirdiği anlaşılıyor, ancak her türlü tıbbi müdahaleye rağmen kurtarılamıyor" dedi.

Öte yandan, Kadir Has Üniversitesinin web sitesinin ana giriş sayfasına, siyah zemin üzerine Kadir Has'ın fotoğrafı yerleştirilerek, ''Kurucumuz ve Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Kadir Has'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz'' ifadesi kullanıldı.

KAYSERİ'DE YAS

Hayırsever iş adamı Kadir Has'ın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi, memleketi Kayseriyi yasa boğdu.
Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Kadir Has'ın hayatını kaybetmesine Kayseri'de üzülmeyen kimsenin olamayacağını, Türkiye'nin önemli bir değerini yitirdiğini söyledi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş da ''Türkiye, en büyük değerlerinden birini kaybetti. Kendisi üniversitemize çok sayıda bina yaptırdı. İsmi daima gönlümüzde yaşayacak. Onu hiç unutmayacağız'' dedi.