+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Abdullah Gül, "AB ülkelerindeki demokrasi Türkiye'de de var"

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Abdullah Gül, "AB ülkelerindeki demokrasi Türkiye'de de var" Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Biliyordum unuttum
  Mesajlar
  4.705
  Tecrübe Puanı
  10603078

  Abdullah Gül, "AB ülkelerindeki demokrasi Türkiye'de de var"

  23 Mart 2007 Abdullah Gül, "AB ülkelerindeki demokrasi Türkiye'de de var"

  A.A.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB ülkelerindeki demokrasinin Türkiye'de de olduğunu ve Türk demokrasisinin geldiği olgunluğu kimsenin gölgelememesi gerektiğini söyledi.

  Bir televizyon programına katılan Bakan Gül, iç ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir soru üzerine, Türkiye'de birçok Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ve hepsinde tartışma yaşandığını belirten Gül, şöyle konuştu:
  "Bugün, belki de en az tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçimini yapacağız. Türk demokrasisi olgunlaştı. Biz AB ile müzakere yapan bir ülkeyiz. Gelişmiş AB ülkelerindeki demokrasi Türkiye'de de var. Türk demokrasisisin geldiği olgunluğu kimsenin gölgelememesi gerekir."
  Türkiye'nin açık bir toplum olduğuna dikkati çeken Gül, "Seçimin kuralları belli. Herkesin tartışmaya, görüşünü ortaya koymaya hakkı var. Bizler de bunları takip ediyoruz" dedi.
  Gül, Cumhurbaşkanlığı konusunda parti içinde çok sayıda çalışma yapıldığını belirterek, bu konusundaki tartışmaların bazen sert, bazen anlaşılır seviyede devam ettiğini ve bir süre daha devam edeceğini söyledi.
  Parti içinde aday belirlenmesi konusunda herhangi bir dayatma olmadığına dikkat çeken Gül, "Şu ana kadar Cumhurbaşkanı adayı konusunda herhangi bir karar var mı?" sorusuna da "Hayır" yanıtı verdi.
  "Bunlar, kolay kararlar değildir. Herkesin olgun bir şekilde tartışmaya katkı sağlaması gerekir" diyen Gül, "Tayyip Bey de bunları dikkatli bir şekilde düşünüyor. Büyük bir sorumluluk taşıyor. Bunlara eninde sonunda bir karar verilecek" diye konuştu.
  Bakan Gül, "Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık arasında kendi seçiminiz ne olurdu?" şeklindeki bir soruyu ise "Kişisel karar verme noktasına gelince insan tabii ki zorlanır" şeklinde cevapladı.
  Bir soru üzerine, siyasetçilerin, eşlerinin başlarının örtülü olup olmamasıyla değerlendirilmesini yakışık bulmadığını söyleyen Gül, bunların insanların kişisel tercihi olduğunu belirtti.
  "Çoğulcu bir düzen içindeyiz" diyen Gül, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda önemli olanın demokrasiye inanmak ve liyakat olduğunu söyledi.
  "Biz parti olarak muhafazakar demokrat bir parti olduğumuzu söylüyoruz" diyen Gül, dünyanın her yerinde muhafazakar demokrat partilerin, manevi değerlere daha fazla önem verdiklerini belirtti.

  -KADROLAŞMA-

  Kadrolaşma konusundaki bir soru üzerine de Gül, "Siyasi kadrolar, başarılı olmak ister. Kendisiyle ölümüne koşturmak isteyen insanlar ister" dedi.
  Bunun asla başkalarına zarar vermek, devlet sistemini bozmak şeklinde olmadığını kaydeden Gül, "Sizin duyduğunuz aşkla koşturması gerekir insanların. İcranın başında olan insanların aynı heyecanı duyması muhakkak önemli" diye konuştu.
  Bakan Gül, Türk siyasi hayatında AK Parti hareketinin örnek olduğunu belirterek, "Hiçbir zaman şahsi heveslerimizi, memleket meselelerinin önüne taşımayız" dedi.
  Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında parti içinde bir liderlik yarışı yaşanmayacağını da kaydeden Gül, "Böyle bir ortam içinde kendimize, memleketimize böyle bir fatura çıkartmayız" şeklinde konuştu.
  Eski meclis başkanlarından Hüsamettin Cindoruk'un ifade ettiği, 312. maddeden yargılanan bir kişinin Cumhurbaşkanı olamayacağı iddiasını da değerlendiren Bakan Gül, şunları söyledi:
  "Yassıada mahkemelerinde avukatlık yapmış, savunma yapmış ve daha sonra da siyasette önemli noktalara gelmiş bir insanın böyle bir gerekçe ile ortaya çıkması hüzün verici. Kendisinin müktesebatıyla hiç bağdaştıramadım."

  -"SEÇİMİ VAKTİNDE YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"-

  Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından erken genel seçimin düşünülüp, düşünülmediğine ilişkin bir soru üzerine de Gül, seçimi vaktinde yapmak istediklerini belirtti.
  Teknik bazı nedenlerden dolayı ufak oynamaların dışında, bir erken seçim olmayacağını belirten Gül, yaz aylarında seçim düşünmediklerini de kaydetti.

  -YABANCI SERMAYE-

  Yabancı sermaye ile ilgili bir soruyu da cevaplandıran Bakan Gül, Türkiye'nin kalkınması gerektiğini ifade ederek, kalkınmanın kaynağının sermaye olduğunu söyledi.
  "Türk halkının kendi tasarrufuyla açıklarını kapaması yıllar alır" diyen Gül, "Bizim, başkalarının tasarrufunu Türkiye'de kullanmak zorunluluğumuz var" diye konuştu.
  "Türkiye'den mülk alanların çok büyük bir kısmı, Yunan vatandaşı gibi görünenler Batı Trakyalı Türkler, Bulgar vatandaşı gibi görünenler yine Bulgaristan'daki Türk vatandaşlarımız, Suriye'den alanlar da oradaki Türk asıllılardır" diyen Bakan Gül, Türkiye'den mülk alan bazı yabancıların da bulunduğunu belirterek, bunlardan korkmamak gerektiğini söyledi.
  Bakan Gül şöyle konuştu:
  "Türkiye'den birisi bir ev aldığında Türkiye Cumhuriyeti tapusunu alıyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu tapu üzerinde her türlü hakkı vardır. İsterse orayı istimlak eder. İsterse orayı herhangi bir gerekçesi varsa devletleştirir. Bunlardan niçin korkuyoruz? Alıp götürecek hali de yok. O parayı getirip buraya bırakacak. Bu para burada olduğu süre içinde de yatırıma gidecektir."
  Bakan Gül, Türkiye'nin dünya ile bütünleşmeye mecbur olduğunu belirterek, "Bu, bütünleşme sürecidir. Türkiye Kuzey Kore olmayacaktır. Dünyadan izole olmayacaktır" dedi.

  -KONSOLOSLUKLARDA YAŞANAN PROBLEMLER-

  Gül, konsolosluklarda yaşanan problemlere ilişkin bir soru üzerine, 2 yıldan bu yana bir proje üzerine çalıştıklarını, sorunları çözmek için yapılması gerekenin, teknolojiden faydalanmak olduğunu belirtti.
  Bakan Gül, ihtiyaçların yüzde 85'inin bilgisayar üzerinden yapılacağını belirterek, bu konuda önümüzdeki hafta ayrıntılı bir açıklama yapacağını da sözlerine ekledi.
  IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

  Irak'taki durumun kötüye gittiğinin hatırlatılması ve Türkiye'nin bu konuda ne yapacağının sorulması üzerine Gül, "Türkiye için önemli olan nedir? Irak'ın toprak bütünlüğünün, siyasi birliğinin muhafaza edilmesidir" diye konuştu.
  Irak'ta çok büyük olumsuzluklar yaşandığını, özellikle de mezhep çatışmalarının çok acımasızca devam ettiğini belirten Bakan Gül, "Bu, bütün Müslümanlar için büyük bir ayıp, gerçekten yüz karası" dedi.
  Irak'ta bazı olumlu işlerin de olduğunu bildiren Gül, ortada siyasi bir süreç olduğunu ve Iraklıların ülkelerinin bölünmesini istemediklerini ifade etti. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Irak bölünürse o zaman sonu olmayan savaşlar başlayacak. Zaten insanlar yorulmuş, bıkmış haldeler. Dünyanın en zengin olan ülkesi, en kötü durumda.?
  "Bir bölünme, Irak'ı içinden çıkılmaz bir noktaya getirir" diyen Bakan Gül, bölünmenin Kürt liderler dahil herkes tarafından Irak'a bir şey getirmeyeceğinin bilindiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı Gül, "Bağımsız bir Kürdistan riski var mı?" yönündeki bir soruya ise şu yanıtı verdi:
  "Bağımsız bir Kürdistan Irak?ın bölünmesi demek. Böyle bir risk şüphesiz ki var. Iraklıları düşünün, kendi ülkeleri bölünecek. Buna önce kendileri müsaade edecek mi? Ondan sonra komşular buna müsaade edecekler mi? Bu, ortaya sonu gelmeyen savaşları çıkarır. Ortadoğu'nun, Filistin-İsrail meselesini çözememişken, böyle bir meseleyle karşı karşıya kalmaması gerekir. Bunu önce anlamayanlar, şimdi anlamaya başlamıştır. Hem Irak?ın içindekiler, hem de dışarıdakiler, başta ABD olmak üzere. Bölünme, asla alternatif değildir."
  Gül, Irak'ın birliğini sağlayacak önemli konulardan birinin petrol olduğunu belirterek, yeni petrol yasasını bugünkü şartlar içinde çıkarılacak "iyi bir yasa" olarak gördüğünü bildirdi.

  -ABD TEMSİLCİLER MECLİSİNDE ERMENİ TASARISI-

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ermeni tasarısının ABD Kongresi Temsilciler Meclisinde kabul edilme riski olup, olmadığının sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:
  "Tabii hala risk var. Ben, hala rahat değilim. Dolayısıyla çalışmamız lazım. Önümüzdeki hafta içerisinde, üçüncü milletvekili grubumuz gidecek. Onları bir plan çerçevesinde gönderiyoruz ve gerçekten çok iyi görüşmeler yaptılar."
  Gül ayrıca, Ermeni sorununa ilişkin Türkiye'nin ortak tarih komisyonu oluşturulması önerisinin "ilk meydan okuma" olduğunu, ancak bu önerinin gerçekleşmediğini söyledi.

  -AVRUPA BİRLİĞİ VE MÜBAREK'İN ZİYARETİ -

  Bakan Gül, Avrupa Birliğinin, AB pasaportu almak ya da almamak gibi düşünülmemesi gerektiğini belirtti ve Türkiye'nin hedefinin tam üyelik olduğunu hatırlattı. Sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.
  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ziyaretiyle ilgili olarak, Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son zamanlarda çok geliştiğini kaydeden Gül, Mübarek'in beraberinde beş tane bakanla Türkiye'ye geldiğine işaret etti. Gül, Mısır'ın, Kıbrıs Rum Kesimiyle petrol aranmasına ilişkin anlaşmasını askıya aldığını da sözlerine ekledi.
  Dışişleri Bakanı Gül, söyleşinin sonunda, iş adamı Kadir Has'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 2. #2
  Üstad ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Bulunduğu Yer
  Fenerbahce
  Mesajlar
  2.765
  Tecrübe Puanı
  30847796

  Tanımlı

  Bigi İçin Teşekkürler Alos....

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. "Olmaz olsun böyle demokrasi"
  By tonton68 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-07-2010, 15:32
 2. Mekadonya konsolosunun ricası """önemlidir"""
  By Bir_Yolcu in forum Off Topic
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-30-2010, 11:14
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2010, 23:53
 4. Paşa'dan "demokrasi" vurgusu
  By hakan_alp in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-29-2009, 18:09
 5. "demokrasi ve birlik ödülü, kılıç'a verilecek
  By hakan_alp in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-03-2009, 17:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375