Göstericiler havalimanını ele geçirdi!3 bin yolcu mahsur kaldı. THY uçağı alana inemedi.

26.11.2008 12:10Hükümet karşıtı gösterilere sahne olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’nda 3 bin kadar yolcunun mahsur kaldığı belirtilirken, göstericiler, uluslararası havaalanını tamamen ele geçirdiklerini açıkladı. Muhalefetteki parti PAD, dün gece geç saatlerde havaalanının denetimini tamamen ele geçirdiklerini bu sabahtan itibaren de, uçuş operasyonları için sadece PAD’dan izin alınacağını duyurdu. Göstericiler hükümetin görüşme önerisini reddediyor.

Halkın Demokrasi İttifakı lideri Sondi Limthongul, Suvarnabhumi Havaalanı’nda destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, görüşme masasına oturmaları için önce hükümetin istifa etmesi gerektiğini belirterek, Başbakan Somçai Wongsavat’ın istifa etmesi talebini yineledi.

Polis yetkilileri, 8 bin kadar göstericinin havaalanında bulunduğunu belirtirken, Hava Trafik sözcüsü, en azından bugün bütün gün alanın kapalı kalacağını açıkladı.

Sözcü, uçuş trafiğinden sorumlu personelin denetimi bırakma talimatı aldığını belirtirken, kontrol kulesinin göstericilerin denetimine geçmediği kaydetti.

Singapur ve Filipinler Havayolları, Bangkok’tan kalkan ve Bangkok’a giden uçuşlarını askıya aldığını belirtirken, uygulamanın bugün süreceğini, sonraki günlerdeki uçuşların durumuyla ilgili açıklamanın ise daha sonra yapılacağını açıkladı. Singapur Havayolları’nın bu kararıyla bugünkü 12 seferinin etkileneceği ifade edildi.

Avustralya ve Yeni Zelanda, Tayland’daki karışıklıklar yüzünden bu ülkeye gidecek vatandaşlarına seyahat uyarısı yayımladı. havayolları, hükümet karşıtı gösterilerin şiddetlendiği Tayland’a sabah seferini iptal etti.

Öte yandan, havaalanında mahsur kaldığı bildirilen 3 bin kadar yolcudan önemli bir kısmı tahliye edildi.

GÖSTERİLER ALTI AYDIR DEVAM EDİYOR

Tayland’da Halk Demokrasi İttifakı üyeleri, hükümeti düşürmek için 6 aydır gösteriler düzenliyor. Göstericilerin amacı, yolsuzluğa karıştığını savundukları Başbakan Somchai Wongsawat hükümetinin istifasını sağlamak.

Göstericilerin liderleri, amaçlarının hükümetin çalışmasını engellemek olduğunu ve kabine toplanamayıncaya kadar protestolarını sürdüreceklerini söylemişti.

Başbakan Somchai Wongsawat ise, istifa taleplerini reddediyor.

GENELKURMAY BAŞKANINDAN, ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Tayland Genelkurmay Başkanı, ülkede giderek derinleşen siyasi krizi aşmak için seçimle işbaşına gelen hükümetten parlamentoyu feshetmesini isteyerek, erken seçim yapılması çağrısında bulundu.

Genelkurmay Başkanı Anupong Poaçinda, başkent Bangkok'ta düzenlediği basın toplantısında, hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen Halkın Demokrasi İttifakı'ndan (PAD) da dün işgal ettikleri havaalanından çekilmeleri ve protestolara son vermelerini istedi.

Poaçinda, ülkedeki durumu düzeltmek için darbe yapılmayacağını, ancak hükümetin yeni erken seçimle halka yeni bir şans vermesi gerektiğini kaydetti.

Genelkurmay Başkanı, erken seçim önerisinin, bugün üst düzey hükümet yetkilileri, akademisyenler, iktisatçılar ve güvenlik yetkilileriyle yapılan olağanüstü toplantıda ortaya çıktığını ifade etti.

Tayland'da protestocular, hükümetin istifası talebiyle geçen ağustostan bu yana gösteriler düzenliyor. Başbakanlık yerleşkesini aylardır işgal eden göstericiler dün de Suvarnabhumi havaalanına girmiş, birçok uluslararası seferin iptal edilmesine yol açmıştı.

Askeri darbeyle 2006'da görevden uzaklaştırılan eski Başbakan Thaksin Shinavatra'nın yerine başbakan olan Somçhai Wongsavat, görevden ayrılmak istemiyor. Tayland'da seçimler geçen aralık ayında yapılmıştı. İktidarda, kansız bir darbeyle devrilen Shinavatra'nın Halkın İktidarı Partisi (PPP) bünyesindeki yandaşlarının kurduğu koalisyon hükümeti bulunuyor.

AA