TÜRKİYE İLE BAŞA ÇIKILMAZ

Resmi büyütmek için tıklayın

Tim Başkanı, "Kim Ne Derse Desin, Uzakdoğu'daki Rakipleri Türkiye'nin Üretim, Tasarım, Moda, Mağazacılık ve İhracat Potansiyelinin Tümüyle Başa Çıkacak Durumda Değildir." Dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin üretimden gelen gücünü artık moda ve tasarımla pekiştirdiğini belirterek, "Kim ne derse desin, Uzakdoğu'daki rakipleri Türkiye'nin üretim, tasarım, moda, mağazacılık ve ihracat potansiyelinin tümüyle başa çıkacak durumda değildir." dedi. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 2. Moda ve Tasarım Günleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri'ndeki törenle başladı. Açılış törenine katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, küresel finans krizinin başladığı ilk günden beri paniğin bittiği, aklıselimin egemen olduğu anın beklendiğini, bu hafta finans piyasalarının sakince değerlendirildiği günlerin yaşandığını ifade etti.

Krizin Türkiye'ye yansımalarının boyutlarının tartışıldığı bir dönemde, moda ve tasarımın yan yana gelerek, ülke ve Türk ihracatçısına moral vermesini ayakta alkışlamak gerektiğini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin bu sektörlerde defteri kapattığını, yeni arayışlara girmesi gerektiğini söyleyenler var. Ancak, onların dediği gibi olmadı. Tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim eğer yenilik aranacak ise bunun yine sektörün içinde aranması gerektiğinin ısrarcısı oldular ve sonuçta 'Türkiye bitti' denildiği yerde, bu sektörleri tasarım ve modayla yeniden ayağa kaldırmıştır. Eğer tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim bitmiş olsaydı, İtalya ve Fransa'da da çoktan bitmiş olurdu. Bugün her iki ülke de moda ve tasarımla bu sektörleri ayakta tutmakta ve katma değer yaratmaktadır. Türkiye de üretimden gelen gücünü artık moda ve tasarımla pekiştirmektedir. Kim ne derse desin, Uzakdoğu'daki rakipleri Türkiye'nin üretim, tasarım, moda, mağazacılık ve ihracat potansiyelinin tümüyle başa çıkacak durumda değildir. Bu sektörlerin moda ve tasarımla yeniden yücelişine, bir başka nedenden dolayı da şaşırmamak gerekir. tarih boyunca Türk insanının kaybettiği zannedilen savaşlar ve mücadeleler önünde sonunda büyük meşakkatler ve akılcı hamlelerle zafere dönüşmüştür." dedi. TİM Başkanı Büyükekşi, toplam ihracat içinde sektörlerin aldığı payların, zaman zaman değişikliğe uğrayacağını da sözlerine ekledi.
UİB Genel Sekreteri İbrahim Okur da kriz ortamında aklı selim ile davranılması gerektiğini kaydetti. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya ise asıl önemli olanın, tehditleri fırsatlara dönüştürecek vizyon ve cesarete sahip olmak gerektiğini kaydetti. Bu zor şartlar bütün sektörleri daraltırken, tekstil sektörü için bir çıkış yolu açabileceğini söyledi. Şankaya, şöyle dedi: "Zira firmalar, fazla stok bulundurmak istemeyeceğinden, büyük alım grupları muhtemelen toplu alımlardan uzak durmaya çalışacak, bu da hem hızlı hem de esnek üretim yapan Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yararına olacaktır. Aynı zamanda dövizdeki yükseliş, ihraç mallarımızın dış pazarlarda cazibesini de artıracaktır. İçinde bulunduğumuz süreçte hem Eximbank kredilerini hem de hazineden bankaların sendikasyon kredilerini çevirebilecek likidite desteği sağlanmalıdır. Üretici firmaların içinde bulunduğu likidite sıkıntısının, bir domino etkisiyle tamir edilemez zararlara neden olacak boyutlara gelmesine engel olunmalıdır. Zira artan istihdam açığına ilaç, yine emek yoğun sanayi olan bizim sektörümüzdür. Dünya petrol fiyatları düşerken ülkemizde doğal gaza zam yapılmasını anlamak mümkün değil. Son 4 yılda doğal gaza yüzde 160 zam geldi, bu yıl içinde yapılan doğal gaz zammı yüzde 70'leri geçti, yine bu yıl içinde elektriğe yüzde 18 oranında zam geldi." Törende bir konuşma yapan Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF) Başkanı Vassilis Masselos da tekstilin vazgeçilmez bir sektörs olduğunu söyledi. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 3 saat önce.. [1547846]