TÜRKLER HACDA ÖRNEK MİLLET

Resmi büyütmek için tıklayın
Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Muhammed Bin Racaa Al-hüseyni, Türk Hacılardan Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirerek, 'Türkler Hacda Örnek Millet' Dedi.
Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Muhammed Bin Racaa Al-Hüseyni, Türk hacılardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Türkler hacda örnek millet'' dedi. Üç yıldır Ankara'da görev yaptığını söyleyen Elçi Al-Hüseyni bu süre zarfında hac konusunda Türklere ait hiçbir problemin yaşanmadığını söyledi. Türk hacılardan ''Çok iltizamlılar, haccın hakkını vermeye çalışıyorlar'' diye söz eden Al-Hüseyni, Türk hacıların diğer milletler tarafından örnek alınması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Al-Hüseyni hac mevsiminin yaşanması nedeniyle değerlendirmelerde bulundu. Al-Hüseyni, ''Türk hacılar çok iyi organize oluyor. İltizamlı bir şekilde hac ibadetlerini ifa ediyorlar. Burada bulunduğum üç sene içinde bu konuda bana olumsuz hiçbir şey ulaşmadı. Türk hacılar çok dikkatli ve düzenli. Hacca zamanında gidip zamanında geliyorlar. Orada bulundukları süreyi en iyi şekilde değerlendiriyorlar. Hacdan başka bir şey düşünmüyorlar. Kurallara riayet ediyorlar. Sakin insanlar. Tüm zamanlarını haccın faraizini en iyi şekilde yapmak için geçiriyorlar.'' şeklinde konuştu. Türk hacılarla ilgili her hangi bir sorun yaşanmadığını söyleyen Al-Hüseyni, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı çalışmaların da önemli olduğunu dile getirdi. Diyanet'in çok iyi bir organizasyon yaptığını söyleyen Suudi Büyükelçi, bunun sorunların en aza indirgenmesinde önemli bir etken olduğunu belirtti. Türk vatandaşlardan pek çok kişinin hacca gitmek istediğini bunu çok önemsediklerini söyleyen Al-Hüseyni sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ancak her ülkeye verilmiş kontenjanlar var. Türkiye'den her yıl 300 bin kişi hacca gitmek için başvuruyor. Her ülkenin hac kontenjanı nufüsünün 1000'de birine göre ayarlanıyor. Diğer İslam ülkelerinden de bu isteniyor. Türklerden hac kurası çıkmayan pek çok kişi umreye gidiyor. Umre yapanların sayısı neredeyse hacca gidenlerin iki katı. Türk vatandaşlar dinini çok önemsiyor. Kutsal topraklara çok önem veriyor. Bizler Türk halkına şükranlarımızı sunuyoruz." (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 29.11.2008 11:22 [1548284]