Küba lideri ilk kez Katolik töreninde


Raul Castro, ülkesinde ilk kez yapılan Katolik törenine katıldı.Koyu takım elbise giyen Raul Castro, 19. yüzyılda yaşayan Kübalı rahip Jose Olallo için yapılan ve Vatikan temsilcisinin de bulunduğu ''mübareklik mertebesine ulaşma'' töreninde en ön sırada oturdu.

Küba'nın Katolikliği seçmesinin üzerinden 500 yılı aşkın bir süre geçmesinden sonra yapılan tören, son zamanlarda komünist Küba ile Katolik Kilisesi arasında gelişen sıcak ilişkilerin başka bir işareti olarak gösterildi.

Küba'nın başkenti Havana'nın 530 kilometre uzağındaki Camaguey'de yapılan törende Peder Jose Olallo, Küba'da Katolik Kilisesi tarafından onurlandırılan ilk Kübalı oldu.

''Yoksulların babası'' olarak nitelendirilen Jose Olallo, 19. yüzyılda koleraya yakalananların iyileşmesi için çalışmış, 1889'da da yaşamını yitirmişti.

Küba'da Fidel Castro, 1959 yılında silahlı devrimle iktidara geldikten sonra rahipler ve Katolikler ülkeden kovulmuş, ülkede ateistlik resmi güvenceyle yayılmıştı.

Küba'nın 1992 yılında dinsel özgürlüğe getirdiği güvence ve 1998 yılında Papa 2. Jean Paul'ün ülkeyi ziyaretinin ardından kiliseyle Havana yönetimi arasındaki ilişkiler gelişmeye başlamıştı.

Raul Castro, ağabeyi Fidel'in hastalığı üzerine 2006 yılında Küba'yı yönetmeye başlamıştı. Raul Castro, iktidara geldikten sonra Kübalılar'ın ilk kez cep telefonu ve bilgisayar almalarına izin veren reformlara imza atmıştı.

''Mübareklik mertebesine ulaşma'', Katolikler'de ''aziz'' mertebesine ulaşmadan önceki son aşama. ''Aziz'' mertebesine 4 aşamada ulaşılıyor.

AA

ensonhaber