ABD Dışişleri Bakanı Rice, mevkidaşlarına veda ediyor.Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da katılımıyla yarından itibaren sırasıyla NATO Dışişleri Bakanları ve AGİT Bakanlar Konseyi toplantıları gerçekleşecek. Brüksel’de yarın başlayacak iki günlük NATO toplantısı ile Persembe ve Cuma günü Helsinki’in evsahipliğini yapacağı AGİT toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice de yer alacak. 20 Ocak’ta görevini Hillary Clinton’a devredecek olan Rice’nin, mevkidaşlarına veda etme fırsatını bulacağına dikkat çekiliyor.

Yarın Brüksel’de başlayacak olan iki günlük NATO Dışişleri Bakanları toplantısı ile 4-5 Aralık’taki AGİT Bakanlar Konseyi toplantısında gözler, her iki toplantıya katılacak olan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ye çevrilecek. 20 Ocak’ta resmen görevini, Obama Yönetiminin Dışişleri Bakanı olacağı kesinleşen Hillary Clinton’a devredecek Rice, her iki toplantıda, 2005 yılından beri ikili veya çok taraflı görüşmeler için sık sık biraraya geldiği mevkidaşlarıyla NATO ve AGİT bakanlar toplantısında son kez birarada olacak.

-NATO TOPLANTISI-

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, yarın Brüksel’de başlayacak. Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın katılacığı NATO toplantısı, iki gün sürecek. Toplantıda Türkiye’nin çok yakından ilgilendiği Gürcistan ile ilişkiler konusu ağırlık bir madde oluşturacak. Gürcistan ile Rusya arasında kısa bir süre önce yaşanan savaş, NATO’da Gürcistan ile ilgili tartışmalara yol açmıştı. Türkiye, Gürcistan’ın NATO üyeliğini desteklediğini açıklamış bulunuyor ancak bazı NATO üyesi ülkelerin tereddütleri olduğu biliniyor.

Rusya ve Ukrayna ile NATO arasındaki ilşkilerin de ele alınacağı toplantıda teşkilatın 60. Yıldönümü Zirvesi’ne giden süreçte gündemindeki konular ve buna bağlı olarak enerji güvenliği gibi konular da görüşülecek.

Bu arada, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı çerçevesinde Kuzey Atlantik Konseyi (KAK), NATO-Gürcistan Komisyonu (NGC) ve NATO-Ukrayna Komisyonu (NUC) oturumları da düzenlenecek. Ayrıca NATO’nun Akdeniz Diyalogu mekanizmasına katılan ülkelerle de bir çalışma yemeği gerçekleşecek.

-AGİT TOPLANTISI-

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Brüksel’deki NATO toplantısının ardından Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geçerek burada düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilati (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısına da katılacak. 4-5 Aralık günlerinde gerçekleşecek AGİT toplantısının gündeminde de Türkiye için özel bir önem taşıyan maddeler bulunuyor.

Örgütün bir sonraki sene yapacağı çalışmalara yön veren kararların alınacağı toplantı sırasında kabul edilmesi öngörülen çok sayıda belge ve karar bulunuyor.

Başta terörizmle mücadele, çevre, enerji ve nakil hatlarının güvenliği, insan kaçakçılığı ile “hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele” konularında çalışmalar yapan AGİT, Yukarı Karabağ, Abhazya ve Güney Ozetiya gibi Türkiye’nin güvenliğini ve istikrarını yakından ilgilendiren ihtilafların çözümü sürecinin sürdürüldüğü uluslararası diyalog platformu özelliğini taşıdığına dikkat çekiliyor.


Haber: ANKA