Teröristler 5 bin kişiyi öldürmeyi hedefledi
Hindistan’ın Mumbai kentinde aşırı dinci militanların düzenlediği saldırılardan sonra canlı olarak ele geçirilen tek terörist olan Pakistanlı Azam Amir Kasab, 5 bin kişiyi öldürmeyiplanladıklarını söyledi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 10:48 TSİ 01 Aralık 2008 Pazartesi


MUMBAİ - İngiliz basınında çıkan haberlere göre, sorgusu süren ve “son nefesinizi verene dek öldürün” talimatı aldıklarını söyleyen 21 yaşındaki Pakistanlı, saldırı planlarının 6 ay önceden yapıldığını anlattı.

Özellikle deniz taarruzu konusunda iyi askeri eğitim almış 9 teröristle birlikte bir botla Mumbai’ye çıktıklarını ifade eden genç Pakistanlı terörist, ilk önce İngiliz ve Amerikalı turistleri öldürdükten sonra mümkün olduğunca çok rehin almayı, ardından da Tac Mahal otelini havaya uçurmayı planladıklarını belirtti.

İngiliz gazeteleri, “Bebek yüzlü terörist” diye tanımladıkları Pakistanlı militan ve plastik patlayıcılara sahip arkadaşlarının 105 yıllık otel binasının sağlamlığını hesaba katmadıklarını yazdılar.

PAKİSTAN’LA BAĞLANTI

Hint yetkililer, Mumbai kentinde yaklaşık 200 kişinin öldüğü saldırılarda sağ olarak ele geçirilen tek teröristin, Pakistan’daki bir örgütle bağlantılı olduğunu itiraf ettiğini öne sürdü.

Üst düzey bir polis yetkilisi, sorgulanan Acmel Kasab adlı militanın Keşmir bölgesinde faaliyet gösteren Laşkar -i Taibe örgütünden olduğunu açıkladı.

Hint yetkili, militanın bu örgütte eğitim gördüğünü ve daha fazla hedefi vurmayı amaçladıklarını itiraf ettiğini anlattı.


Saldırıları daha önce adı pek duyulmayan Dekkan Mücahitleri adlı örgüt üstlenmiş, ancak Hint basını bunun arkasında Laşkar-i Tayibe örgütünün bulunabileceğini yazmıştı.

Hindistan, söz konusu örgütün arkasında Pakistan istihbaratının bulunduğunu iddia ediyor.