ABD gizli servisi CIA'in, Guantanamo'daki üsse yasa dışı yollardan Taliban ve El Kaide şüphelilerini taşırken, dönemin İspanyol hükümetinin de onayını alarak İspanya'yı transit ülke olarak kullandığına ilişkin haberler üzerine Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, bir araştırma komisyonu kurulduğunu açıkladı.

İspanyol El Pais gazetesinin bu konuda belgelere dayanarak iki gündür yayımladığı haberler İspanya'da geniş yankı buldu.

Belgeler hakkında gerek eski Aznar hükümeti yetkilileri, gerekse şimdiki hükümet herhangi bir bilgisi olmadığını açıkladı.

2004 yılında, hükümete geldikten sonra CIA'in yasa dışı uçuşlarıylailgili tüm belgeleri incelediklerini ancak hiçbir delil bulamadıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Moratinos, EL Pais'teki belgeler hakkında bir bilgileriolmadığını, araştırdıklarını ifade etti.

CIA'in yasa dışı uçuşları konusunda her zaman şeffaf olduklarını savunan Moratinos, yapacakları araştırmanın sonucunu adli makamlara sunacaklarını belirtti.

Ulusal Mahkeme kaynakları da yeni belgeler konusunda yeni bir soruşturma açılacağını duyurdu. CIA'in yasa dışı uçuşlarında İspanya'yı transit ülke olarak kullandığı geçmişte de hava alanı raporlarına dayandırılarak gündeme getirilmişti.

(cnnturk.com)