Rice Hindistan gezisinde


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Yeni Delhi'de.


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Hindistan'ın finans merkezi Bombay'da yaşanan terör saldırılarının ardından Yeni Delhi'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.
Rice, Hintli meslektaşı Pranab Mukherjee ve muhalefet lideri LK Advani ile görüşecek. Görüşmelerde saldırılar sonrasında Hindistan ile Pakistan arasında yükselen tansiyon ele alınacak.
Hindistan'ın güney kesiminde meydana gelen terör saldırılarının ardından ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice hem taziyelerini iletmek hem de olayla ilgili gelişmeler konusunda bilgi almak amacıyla Yeni Delhi'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.
HİNTLİ MESLEKTAŞLA RANDEVU
Rice, saldırıların ardından Hindistan ile komşusu Pakistan arasında yükselen tansiyon konusunda da görüşmelerde bulunacak. ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın bugünkü ziyaret programında öncelikle Hintli meslektaşı Pranab Mukherjee ile görüşme yer alıyor.
Daha sonra muhalefet lideri LK Advani ile bir araya gelecek olan Rice, hükümet yetkililerinden saldırılarla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi alacak.
Olayın ardından başlatılan soruşturmalar kapsamındaki ilk bulgular saldırının Pakistan merkezli bir terörist grup tarafından düzenlendiğini gösterince iki ülke arasındaki tansiyon yükseldi.
Hindistan makamlarına göre saldırı Pakistan merkezli Lashkar-e-Taiba isimli bir örgüt tarafından yürütüldü ancak Pakistan tarafı bu iddiaları reddederek, Hindistan'ın yaptığının tam anlamıyla bir suçlama olduğunu bildirdi. Bu arada Pakistanlı yetkililer, daha önce Hindistan ile olan gerginliğin tırmanması sebebiyle Afganistan'da bulunan askerlerini çekebileceklerini açıklamıştı.
Öte yandan Hindistan polisine göre Bombay'da yaşanan terör saldırılarında 188 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı. Daha önceden belirlenmiş mekanları basan, kullandıkları otomatik silahlar ve el bombalarıyla katliam yapan teröristler, aralarında 2 otel ile 1 tren istasyonu ve 1 Yahudi merkezinin de bulunduğu 10 ayrı noktada eylem gerçekleştirmişti.
Güvenlik güçleri ile teröristler arasında Çarşamba gecesi başlayan çatışma, Cumartesi günü sona ermişti. (İHA)

ensonhaber