İslami Cihad ateşkesten umutsuz


Hamas ve İslami Cihad, İsrail'le ateşkes konusunda bir değerlendirme toplantısı yaptı.Hamas liderlerinden Ayman Taha'nın evinde toplanan her iki tarafın yetkilileri, bir süre önce ateşkesin değerlendirilmesi konusunda Filistinli grupları toplantıya çağıran Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları'nın talebi doğrultusunda konuyla ilgili olarak ilk kez bir araya geldi.

Halihazırda fiilen bitmiş görünen ateşkes resmen 19 Aralıkta sona erecek.

Bu sabah İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyine düzenlediği hava saldırısında 2 Filistinli genç ölmüştü.

ORTAK HAREKET ETMEKTE KARARLIYIZ
Hamas adına toplantıya katılan Halil El Haya, ateşkesin resmen bitmesine iki hafta kaldığını ve artık sürecin sonuna geldiklerini söyledi. Halil El Haya, toplantıda ateşkesin bir süre daha uzatılması konusunun ele alınmadığını ifade ederek, daha çok eski sürecin değerlendirmesinin yapıldığını belirtti.

El Haya, geçen sürede, İsrail'in, Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan ateşkesin gereklerini yerine getirmediğini, sınır geçişlerini açmadığını ve saldırılarını da sürdürdüğünü söyledi. Halil El Haya, Hamas ve İslami Cihad'ın, kendi aralarında ve diğer Filistinli gruplarla ateşkes konusunda ortak davranma konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

"GÖTÜRÜSÜ GETİRİSİNDEN FAZLA"
İslami Cihad adına toplantıya katılanlardan Nafiz Azzam ise yaptıkları değerlendirmede, "ateşkesin götürdüklerinin getirdiklerinden daha fazla olduğu sonucuna vardıklarını" söyledi. Azzam, işgal hükümetinin, ateşkesten Filistinlilerden daha fazla karlı çıktığı görüşünü dile getirdi ve "İslami Cihad'ın henüz ateşkesin geleceği konusunda verilmiş nihai bir kararı yok. Ancak olan biten de ateşkes konusunda çok cesaret verici değil" dedi.

ensonhaber