İhlas Holding, dünya inşaat sektörü devlerinden COVEC (China Oversees Civil Engineering Company) ile iş birliği sözleşmesi imzaladı. COVEC’in Pekin’deki merkezinde düzenlenen imza töreninde; İhlas Holding’ten Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür A. Mücahid Ören, Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Cemil Aral ile Urban Land Institue Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur; COVEC’den de Şirket Başkanı Yuanming Fang, Başkan Yardımcısı Yang Wencheng ve Proje Direktörü Xia Weiguo hazır bulundu. Anlaşmaya göre, COVEC ile İhlas Holding, başta Türkiye olmak üzere diğer bazı ülkelerde “yap-işlet-devret” modeli ile demir yolu, metro, köprü, yol, tüp geçit, havaalanı inşaatı, geniş çaplı toplu konut inşaatı için proje bazında ve JV olarak beraber hareket edecekler.

İHLAS'TAN ÇOK ETKİLENDİM
COVEC’in Başkanı Yuanming Fang, imza töreninde yaptığı konuşmada, COVEC’in İstanbul’u ziyaretiyle başlayan ilişkilerin imza safhasına gelmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Hem Çin’in, hem de Türkiye’nin stratejik bakımdan önemli olduğunu, her iki ülkenin de hızla geliştiğini kaydeden Fang, “İhlas Holding’in büyüklüğünden ve yapısından çok etkilendim” dedi. İmza gününde Pekin’de yağan ilkbahar yağmurlarının şans getireceğine ve bütün yılın bereketli geçeceğine inandığını söyleyen Fang, “Şirketimiz uzun yıllardan beridir inşaat işiyle uğraşır. Özellikle Afrika ve Asya’da çok faaldir. Yol, köprü, toplu konut, madencilik, demir yolu, metro inşaatı denince akla COVEC gelmektedir. Çünkü şirketimiz bu alanlarda çok iyidir” diye konuştu.
Sene başından beri 3 ayda 600 milyon dolarlık ihale aldıklarını belirten Fang, “Fas’ta 147 milyon dolarlık demir yolu inşaatı, Güney Afrika’da da liman inşaatı aldık. Ağırlıklı olarak yurt dışı ihaleler üzerinde çalışmış olmakla beraber, Çin içinde 38 milyon dolarlık ‘yap-işlet-devret’ modelinde ihale kazandık. Geçtiğimiz günlerde Çin’de 130 milyon dolara satın aldığımız arsaya konut yapacağız. Konut Çin’de ciddi bir sektör olmaya başladı” diye konuştu. 2 gün önce Polonyalı bir yatırımcı ile 13 milyon dolarlık bir otelin inşaatı için sözleşme imzaladıklarını hatırlatan Fang, Trinidad&Tobago’da yine Avrupalı bir ortakla 120 milyon dolarlık “yap-işlet-devret” modeli bir proje ihalesi aldıklarını söyledi. Amerika’da da ortak inşaat projelerine gireceklerini kaydeden Fang, Rusya’da da inşaat ihalelerine gireceklerini belirtti.

ÖREN: GÜÇ BİRLİĞİ BAŞARI GETİRECEK
İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü A. Mücahid Ören de, iki şirketin gücünün bir araya gelmesi ile Türkiye’de çok güzel işler yapılacağını söyledi. İhlas’ın en önemli işlerinin başında medya ve inşaatın geldiğini vurgulayan Ören, köprü, altyapı, liman ve demir yolu inşaatlarında COVEC’in teknik bilgisi, Çin bankalarının finansman gücü ve İhlas’ın yerel desteği ile her iki ülke için çok güzel ve büyük işler başarılacağını, özellikle toplu konut inşaatlarında birlikte büyük işler yapmayı planladıklarını ifade etti.

BANK OF CHINA GARANTİSİ
İhlas Holding, Çin heyetine kendi merkez binasında yer veriyor. İlk etapta mevcut ihaleler takip edilip, COVEC ile irtibat kurulacak. Her iki ortak birlikte teknik ve finans fizibilitesi yapıldıktan sonra, uygun görülen ihalelere girilecek. COVEC, Çin’in en güçlü bankalarından olan Bank of China ile çalışıyor. Teknik ve finans fizibilitesi onaylanan projelerde, Bank of China projeyi garanti mektubu ile garanti edip, hemen yüzde 20’sini nakde çevirerek inşaatı başlatıyor.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ
Pekin’de imzalanan anlaşmaya göre İhlas Holding ile COVEC, Türkiye’de ve yurt dışında ‘yap-işlet-devret’ modeli ile demiryolu, metro, köprü, otoyol, tüp geçit, havaalanı, toplu konut gibi büyük inşaat ihalelerinde ortak hareket edecek.

4 KITADA BÜYÜK PROJELERE İMZA
300 bin civarında çalışanı ile bugüne kadar başta Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinde büyük inşaat projelerine imza atan COVEC’in bağlı bulunduğu inşaat grubunun 2006 cirosu ise 26 milyar dolar.

2006 CİROSU 26 MİLYAR DOLAR
İnşaat alanında dünyaca tanınan bir marka olma başarısını gösteren COVEC, özellikle otoyol, tünel, metro, demir yolu, tüp geçit, toplu konut ve otel inşaatlarındaki başarısı ile ün yapmış bir şirket. Toplam 300 bin çalışanı bulunan COVEC’in sadece merkezdeki üst düzey idareci ve mühendislerinin sayısı 400. COVEC’in bağlı bulunduğu inşaat grubunun 2006 cirosu ise 26 milyar dolar.

kaynak:milliyet