ABD hegamonya peşinde

ABD bölgede işbirliği yaptığı her parti ve grupla bölgesel hegamonya peşinde.

İran Parlamentosu Başkanı Ali Laricani, ABD'nin bölgede işbirliği yaptığı her parti ve grupla bölgesel hegemonya peşinde olduğunu, ABD hükümetlerinin değişmesinin temelde hegemonya anlayışını değiştirmediğini ileri sürdü.

Laricani, 21 yıl önce hac ziyaretinde hayatını kaybeden İranlı hacıların yaşadığı hadisenin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, bu hadise ardından bölge ülkelerinin büyük bir hata yaparak Saddam rejimine destek verdiklerini ve ABD'nin kendilerini üs olarak kullanmasına zemin hazırladıklarını belirtti.

Laricani, bir Arap liderin hata yaparak, Irak'a İran savaşında 40 milyar dolar yardım yaptıklarını açıkladığına değinerek, bu Arap ülkesinin Filistin konusunda da hata yaptığını, bu hataların sonucu bölgedeki küçük ülkelerin ABD'nin tam teçhizatlı üsleri haline geldiğini iddia etti.

Laricani, küresel hale gelen ABD'nin ekonomik ve mali krizinin Batılı ülkeler ardından doğudaki ülkelere de sirayet etmeye başladığını, bölgede petrol zengini ülkelerin ABD'nin baskısı altında olduğunu ifade ederek, Washington'un petrol zengini ülkelere ABD'ye mali destek vermesi için yoğun baskı yaptığını vurguladı.

ensonhaber