Polis eylemciyi vurdu


Polisle çatışan eylemci gençlerden birinin vurulması tepki çekti.Yunanistan'ın başkenti Atina'ya yakınlarındaki Eksarhia bölgesinde meydana gelen olayların ardından İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopoulos olay yerine gitti.
Bir grup gençle çatışan polisin eylemci gençlerden birini vurması Yunanistan gündemine oturdu.
Başkent Atina'nın merkeze yakın semtlerinden Exarhia'da ayaklanan bir grup gencin, bir polis otosuna taşlı ve molotof kokteylli saldırılarda bulunması üzerine başlayan çatışma, eylemci gençlerden birinin ölümüyle sonuçlandı.
16 YAŞINDAKİ GENÇ VURULDU
Polis araçlarından birinde bulunan polis memurunun saldırılara karşılık amacıyla ateş açması sonucu 16 yaşındaki bir genç, karnına isabet eden kurşunla ağır şekilde yaralandı.
Hastaneye kaldırılan genç yolda hayatını kaybetti. Polis, olayın üzerine Atina merkezinde ayaklanan gençlere müdahale etmek için yüzlerce polisi bölgeye konuşlandırdı. Bu arada isyancı grubun çöp konteynırlarını ateşe verdiği, çevredeki işyerlerinin camlarını kırdığı kaydedildi.
ABLUKA DEVAM EDİYOR
Bir anda karışan kent, polisin göz yaşartıcı bomba kullanması ile dağıtılan grubun ara sokaklara kaçması ile normale döndü. Ancak çevredeki dükkanların kepenkleri güvenlik nedeniyle halen açılmadı. Bu arada polis, bölgeyi abluka altında tutmaya devam ediyor.
Yaşanan olayların ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopoulos, gencin ölümüne neden olan polisin cezalandırılacağını açıkladı. Yunan medyasına göre olayla ilgili 2 polis memurunun gözaltına alındığı kaydedilirken, önümüzdeki günlerde olayların daha da büyüyebileceği iddia edildi. (İHA)

ensonhaber