Katar İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporda Türk dizilerinin Amerikan dizilerinden bile ahlaksız olduğu öne sürüldü. Boşanmaların ve aile kavgalarının arkasında da Türk dizilerinin olduğu savunuldu.

Arap dünyasında reyting rekorları kıran Türk dizileri sonunda araştırma konusu da oldu. Katar’da düzenlenen, “televizyon dizilerinin negatif ve pozitif etkileri” başlıklı bir sempozyumda Türk dizileri ele alındı. Gulf Times gazetesi konferansta söz alan Katar Kültür Bakanlığı görevlisi İbrahim İsmail’in 2006-2007 tarihleri arasında yayınlanan diziler üzerinde yaptıkları araştırmalarda bunların aile değerlerini olumsuz etkilediklerini tespit ettiklerini söyledi.

Dizilerin aile değerlerini alt üst ettiğini özellikle Ramazan ayında yayınlanan dizilerin sayısının ikiye katlandığını ve en büyük zararın da Ramazan’da verildiğinin altını çizdi. Hükümet tarafından yapılan anlaşmaya göre 2006 yılında yayınlanan dizilerde tam 165 boşanma, 2007’deki dizilerde ise 230 boşanma olayı izlendi. Bu da boşanmanın normal bir olaymış gibi halka yansıtılmasına sebep oldu. İsmail’e göre dizilerin diğer olumsuz etkileri şöyle:

-Fiziksel, duygusal ve sözlü şiddet.
-Uyuşturucu bağımlılığı
-Ailelerin çocuklarıyla ilgilenmemesi
-Gizli evlilikler

Katar basınına göre, tartışma sırasında söz alan medya uzmanı Hasan Raşid de, Arap halkı tarafından izlenen Türk dizilerinin Amerikan dizilerinden “daha ahlaksız” olduğunu savundu. Raşid ayrıca “Birçok boşanma ve evliler arasındaki kavgaların Türk dizileri nedeniyle meydana geldiği”ni de iddia etti.
(Vatan)