Küresel kriz, İsviçre’de dünyanın en zenginlerinin yaklaşık 300 milyar dolarını yöneten Julius Baer Bank’ın İcra Kurulu Başkanı Alex Widmer’in intihar etmesine neden oldu.


Julius Baer çok sağlıklı olan 52 yaşındaki Widmer’in ’beklenmedik bir anda’ öldüğünü açıklarken, Reuters haber ajansı aileye yakın kaynakların bankacının intihar ettiğini söylediğini bildirdi. 20Minuten adlı saygın İsviçreli bir haber sitesi de Widmer’in ölüm nedenini intihar olarak duyurdu.

19. yüzyılda kurulan Zürih merkezli Juluius Baer dünyanın en zengin kişilerine ve kurumsal yatırımcılarına ait 300 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. Banka sözcüsü Widmer’in ölümünün Julius Baer’in faaliyetleriyle ilgili olmadığını söylerken, ölüm nedeni hakkında bilgi vermekten kaçındı. Üç çocuğu olan Widmer’in eşi 2005 yılında kanserden ölmüştü.

Ölüm haberinin duyulmasının ardından cuma günü Julius Baer hisselerinin işlem gördüğü DJ Stoxx elektronik borsasında bankacılık sektörü endeksi yüzde 2.9 oranında değer yitirirken, bankanın hisselerinin fiyatı yüzde 9.4 oranında düştü.

Hedge fonu zordaydı
Julius Baer, son küresel krizde en çok hedge fonu GAM’de zarar etti. Eylül ve ekim aylarında bu fonda gözlenen büyük para çıkışı nedeniyle fon 2008 yılı başına göre yüzde 60 oranında değer yitirmişti. Banka sıkıntıda olduğuna yönelik spekülasyonu yalanlamış ve en büyük rakiplerinden UBS’in yaşadığı zorluklar nedeniyle müşteri kazandığını belirterek zenginlerin parasının yönetimine daha da ağırlık vereceğini açıklamıştı.

Banka hisselerinin değeri, intiharla % 9.4 düştü
19. yüzyılda kurulan Zürih merkezli Julius Baer dünyanın en zengin kişilerine ve kurumsal yatırımcılarına ait 300 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. 30 ülkede faaliyet gösteren Julius Baer’de dünya çapında 4 bin 200’den fazla çalışanı var. Bu yılın ilk yarısında 1.3 milyar dolarlık gelir elde eden Julius Baer, ilk yarıyı 420 milyon dolar karla tamamladı. Widmer’in ölüm haberinin duyulmasının ardından Cuma günü Julius Baer hisselerinin işlem gördüğü DJ Stoxx elektronik borsasında bankacılık sektörü endeksi yüzde 2.9 oranında değer yitirirken, bankanın hisselerinin fiyatı yüzde 9.4 oranında düştü.
(Vatan)